Domácí

Africký virus zabíjí kosy! V Česku jim hrozí úplné vyhynutí

Kos černý patří mezi ptáky, kteří bývali v našich krajích nejběžnější. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) však varuje před jeho možným vyhynutím. Může za to africký virus Usutu, který přenáší komáři. Kosi jsou na něj citlivější.

Před patnácti lety zahájil ČSOP program Živá příroda a v rámci něj i pravidelná vánoční pozorování ptáků na krmítku. Cílem ČSOP je především shromáždit data o dlouhodobém výskytu jednotlivých druhů v České republice.

Zatímco v roce 2017 žil kos černý na 98 zahradách ze sta, po vánočním pozorování v roce 2018 jich bylo už o 40 méně. V Praze a v některých částech středních Čech kosi skoro vyhynuli. Na vině je pravděpodobně virus Usutu, který se v Česku objevil loni v létě.

Usutu je virus afrického původu a je přenášen převážně komáry. Kosi jsou na něj citlivější než ostatní ptáci, zatím však nebylo zjištěno, proč tomu tak je.

Související obsah

Letošní rok ukáže, jaký bude osud kosů. Je stále nejisté, jak budou dál reagovat na virus Usutu a zda se jejich počty budou snižovat.

Pokud byste se chtěli zapojit do programu Živá zahrada, zapište si do kalendáře 4. víkend v květnu. Více informací o programu a přihláškách zjistíte na webových stránkách www.zivazahrada.cz. O víkendu 4. - 6. ledna se také koná historicky první sčítání ptáků na krmítkách, které pořádá Česká společnost ornitologická.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz