Zahraničí

Sníh v Tatrách uvěznil 50 turistů! Slovensko hlásí kalamitní stav

Slovensko se už několik dní potýká s vydatným sněhem, který komplikuje dopravu a způsobuje řadu nehod. Na horách byl vyhlášen čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí z pěti, lidé by neměli vycházet. Výstraha před sněhovými jazyky a závějemi platí až do sobotních večerních hodin.

Dopravní nehody ve všech krajích, zavřené silnice a až 84 centimetrů nového sněhu. Takto vypadá aktuální situace na Slovensku, kde vydatně sněží a bude tomu tak i v dalších hodinách. Meteorologové vydali výstrahu především pro Banskobystrický, Košický, Žilinský a Prešovský kraj.

"Tvorba sněhových jazyků a závějí představuje potenciální nebezpečí pro dopravu. Výskyt sněhových jazyků a závějí je v tomto ročním období a oblasti běžný, ale může způsobit škody menšího rozsahu," uvedl pro Tvnoviny.sk Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Související obsah

První stupeň výstrahy před sněžením platí od pátku 18. hodiny. "Uvedená výška nového sněhu představuje potenciální nebezpečí pro různé aktivity – dopravu a pohyb osob," doplňují meteorologové.

V některých krajích může napadnout 20 až 30 centimetrů sněhu. Nejvíce sněhu zatím hlásí Oravská lesná, kde napadlo až 84 cm.

Kvůli sněhu musely být zavřené i některé menší silnice. Policie řeší nehody ve všech krajích a na pomoc museli vyjet i hasiči s těžkou technikou.

Nebezpečná situace je i na horách. Vyhlášený byl čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí a horská služba doporučuje vyhnout se výletům do hor. Na stezkách leží silné vrstvy sněhu a je omezena viditelnost. Některé stezky musely být i uzavřeny, a to například Morskie Oko. Hrozí také sněhové vánice kvůli silnému větru.

Nepříjemnou situaci zažilo přes 50 turistů, kteří byli uvězněni v několika úkrytech kvůli hrozícím lavinám.

Přetížený je i server slovenské horské služby, který několik hodin nefunguje. Obrátit se mohou lidé na polskou horskou službu, veškeré informace získají na webových stránkách www.topr.pl.

reg, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz