Ebola

Lékaři ve Švédsku se báli eboly u pacienta. Testy ji vyvrátily

Lékaři ve Švédsku se báli eboly u pacienta. Testy ji vyvrátily
Zdroj: TV Nova

V nemocnici ve švédském městě Uppsala ležel v karanténě pacient s podezřením na nákazu ebolou. Výsledky testů nicméně prokázaly, že mladý muž smrtící virus nemá. Podle lékařů se jeho zdravotní stav zlepšil už během dne.

Pacienta nejdříve hospitalizovali v nemocnici ve městě Enköping. Odtud byl s podezřením na nákazu smrtící krvácivou horečkou ebola převezen do nedaleké Uppsaly. Akutní příjem v Enköpingu musel být uzavřen a zdravotnický personál musel do karantény.

Izolován byl také mladý muž, u něhož měli lékaři podezření na ebolu. Výsledky testů, které nákazu vyvrátily, zveřejnil portál švédského deníku Aftonbladet ještě v pátek večer. Pacient podle portálu nemá ebolu, žlutou zimnici ani horečku dengue či jiné krvácivé onemocnění.

Muž se podle Aftonbladetu vrátil před několika dny z afrického Burundi. Objevily se u něj některé příznaky eboly, jako je zvracení krve nebo krev ve stolici. Jeho zdravotní stav se zlepšil už během dne, nyní může být propuštěn z karantény - stejně jako zdravotníci, kteří s ním přišli do styku.

Související obsah

V současnosti s epidemií eboly bojuje Demokratická republika Kongo, která s Burundi sousedí. Proti nemoci zatím neexistuje žádná účinná vakcína ani lék. Úřady v Kongu už ale povolily experimentální způsoby léčby.

Ebola je virové onemocnění, které způsobuje vysokou horečku a krvácení. Kvůli absenci jakéhokoliv léku je úmrtnost velice vysoká. Šíří se kontaktem s tělesnými tekutinami.

epa, TN.cz

K tématu Ebola

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz