Domácí

Schindlerova továrna v Brněnci chátrá. Nový majitel už má plán

Chátrající továrna v Brněnci na Svitavsku, kde průmyslník Oskar Schindler zaměstnal a zachránil stovky židů před smrtí, má nového majitele. 50letého vnuka posledního ředitele fabriky, který v roce 1938 před nacisty uprchl. V nejbližších letech má na místě vzniknout muzeum holocaustu.

Hrdinství, které zná celý svět. 1100 židů našlo v továrně útočiště a díky tomu neskončilo v koncentráku. Jenže dnes je lokalita ostudou regionu, a to nejen pro ty, kteří v textilce pracovali i 40 let.

Zdevastované a podmáčené budovy se postupně samovolně zhroutily. Co nezničil čas, rozkradli zloději. A pod sutinami zůstaly hektolitry jedů. Jen na povrchu specializovaná firma posbírala třicet tun nebezpečných látek. Sondy zjišťovaly, co dalšího se nachází v podloží.

Areál má nového majitele. Je jím 50letý Švýcar Daniel Low Beer, vnuk posledního židovského ředitele fabriky, který před nacisty prchnul v roce 1938. Symbolicky se tahle rodina vrací po 80 letech znovu do Brněnce.

Související obsah

Má tady vzniknout muzeum holocaustu, které se bude věnovat i osudu lidí zachráněných Schindlerem. "Chystáme muzeum textilní výroby a muzeum rodiny Löw-Beer, což je rodina textilních magnátů," sdělila Petra Smolejová, mluvčí nadačního fondu Archa.

V následujících měsících budou podle majitele architekti pracovat na projektech a plánech. Prioritou je uklizení nepořádku, záchrana zdiva a také likvidace náletových dřevin. První část areálu by se měla návštěvníkům zpřístupnit v roce 2021.

Petr Brzek/mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz