Saúdská Arábie

Rodina hrozí saúdské dívce (18) smrtí! Utekla a žádá o pomoc OSN

Rodina hrozí saúdské dívce (18) smrtí! Utekla a žádá o pomoc OSN
Zdroj: Profimedia

Odmítla se provdat za rodinou vybraného muže a zavrhla islám. Osmnáctiletá dívka ze Saúdské Arábie chtěla utéct do Austrálie a požádat tam o azyl, dostala se však jen do Thajska. Dívka se obává, že pokud by se musela vrátit domů, hrozí jí smrt.

Osmnáctiletá Rahaf Mohammed al-Qunun ze Saúdské Arábie utekla poté, co jela s rodinou na dovolenou do Kuvajtu. Plánovala, že poletí do Thajska a následně do Austrálie, kde požádá o azyl. Podle jejích slov byla po přistání v Thajsku zadržená a bylo jí řečeno, že se vrátí do Kuvajtu.

Následně se zabarikádovala ve svém hotelovém pokoji na bangkokském letišti a odmítla jej opustit. Svůj příběh zveřejnila na sociálních sítích. "Zabijí mne, můj život je v ohrožení. Má rodina mi vyhrožuje zabitím za každou drobnost," popsala mladá žena podle agentury Reuters.


Dívka se zabarikádovala ve svém pokoji:

Thajsko v pondělí pozastavilo proces vyhoštění. "Představitelé naší země se mají setkat se zástupci Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, aby s nimi celou záležitost prodiskutovali," sdělil vedoucí thajského imigračního úřadu Surachate Hakparn.


Již dříve odmítl domněnky, že Thajsko dívku zadrželo na žádost Saúdské Arábie. "Thajsko je zemí úsměvů. Nepošleme nikoho na smrt," doplnil Hakparn podle portálu BBC.
 

Rahaf podle BBC opustila letiště později v pondělí za doprovodu pracovníků OSN. Podle thajských úřadů nyní OSN posoudí dívčin status jako uprchlíka.


Mladá žena tvrdí, že ji její rodina fyzicky, emočně a slovně zneužívá. Hrozí jí často smrtí i přerušením studia. "Nenechají mne řídit, ani cestovat. Utlačují mne. Miluji život a práci. Jsem ambiciózní, ale moje rodina mne v mém životě neustále omezuje," přiblížila Rahaf.


Ženy v Saúdské Arábii jsou nucené se spoléhat na mužské příbuzné. Bez jejich povolení nemohou pracovat, cestovat a vdávat se, souhlas potřebují dokonce i pro lékařské ošetření. Teprve od loňského roku mohou ženy řídit auto.


 


 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz