Zajímavosti

Češi mají jedno z nejlevnějších piv v Evropě. VELKÝ PŘEHLED

Češi mají jedno z nejlevnějších piv v Evropě. VELKÝ PŘEHLED
Zdroj: Getty Images

Ačkoliv pivo v Česku od loňského roku zdražilo, v porovnání s ostatními zeměmi Evropy nás zlatý mok vyjde dost lacino. Podle databáze Numbeo máme páté nejlevnější pivo v Evropě. Kolik za něj zaplatíte v jiných evropských zemích?

Češi jsou bezesporu národem pivařů - a prozatím si mohou svůj oblíbený nápoj dopřát v podstatě za pakatel. Alespoň tomu nasvědčují údaje z databáze Numbeo, které porovnávají ceny piva ve 38 evropských zemích.

Numbeo ve své databázi uvádí jak průměrnou cenu půllitru piva v obchodě, tak průměrnou cenu půllitru tuzemského čepovaného piva v restauracích. V obou kategoriích se pivo v Česku ukázalo být pátým nejlevnějším v Evropě.

Mapa cen půllitru piva v obchodech v Evropě:

V obchodech seženete levnější pivo než v Česku pouze v Kosovu, Bosně a Hercegovině, Srbsku a na Ukrajině. V případě čepovaného piva v restauracích najdete levnější pivo v Albánii, Bulharsku, Moldavsku a na Ukrajině. Stejně levné pivo jako v českých restauracích pak prodávají v Maďarsku.

V ostatních evropských zemích si tamní obyvatelé za pivo připlatí - v některých případech ceny stoupají opravdu hodně vysoko. Nejdražší pivo se prodává ve Skandinávii a Irsku. Například v Norsku prodávají obchody půllitrové pivo za téměř 81 korun. Čepované pivo v restauracích tam stojí průměrně neuvěřitelných 209 korun.


Je nutné si uvědomit, že v některých zemích se vysoká cena piva odvíjí od vysoké životní úrovně. V porovnání s Českem jsou v těchto státech celkové náklady na život daleko vyšší. Nejvyšší náklady na život mají obyvatelé Švýcarska a Skandinávie.

Pokud vezmeme v úvahu ukazatel životní úrovně a nákladů na život, jedno z nejlevnějších piv v Evropě mají Němci. Zatímco jejich životní úroveň je vysoká, ceny piva nejsou až tak závratné.

Podívejte se na mapu nákladů na život v Evropě. Červená barva značí vysoké náklady na život, zatímco zelená nízké:

Nepoměrně vysoké ceny piva vůči životní úrovni mají některé jihoevropské státy. V Řecku například půllitrové pivo v obchodě stojí průměrně 32 korun a čepované pivo v restauraci téměř 90 korun. Tamní vysoké ceny souvisí především s tím, že se jedná o turisticky vyhledávané destinace. Obchodníci tak záměrně udržují ceny vysoké, protože cílí na turisty, kteří jsou na dovolené ochotní si za pivo připlatit.

sei, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz