Počítače

Mladí Češi s počítači válí, leniví jim ale mozek, míní expert

Mladí Češi s počítači válí, leniví jim ale mozek, míní expert
Zdroj: Thinkstockphotos

Když dojde na práci s počítači a moderními technologiemi obecně, mají mladší generace nad těmi staršími nepopiratelný náskok. Jenže to má i stinné stránky - podle experta se totiž mladí Češi na počítače spoléhají až příliš.

"Už třináctileté děti umí výborně sdílet informace na internetu. Jsou schopné využívat nejnovějších aplikací pro komunikaci, pro sdílení fotek a videí. Jsou téměř neustále on-line a oproti starším dokážou rychleji a bystřeji na internetu vyhledat, co potřebují. Je však znát, že s tím naopak ztratily schopnost logického úsudku," má jasno ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT) Martin Vodička.

Mladí es podle jeho zkušeností v řadě otázek až příliš spoléhají na to, co si vygooglují, místo aby sami přemýšleli a počítač využili jen jako pomůcku při řešení problémů.

"Samostatnost a schopnost nalézat vlastní řešení jsou přitom ceněnými hodnotami nejen kvalitních IT odborníků,“ upozorňuje Vodička.

Školam kterou vede, vychovává „ajťáky“ od svého vzniku v roce 1994 a stojí také za celorepublikovou soutěží IT-SLOT, které se pravidelně účastní tisíce žáků 8. a 9. tříd z celé České republiky. Jejich výsledky tak organizátorům poskytují ucelený vhled do počítačových znalostí českých dětí.

V soutěži děti vyplňují test s otázkami ze dvou oblastí – informační technologie a ve druhé polovině matematika a logika. A právě jednoduché početní úkoly, které jsou obecným předpokladem pro hlubší studium technických oborů, znamenaly pro většinu dětí ve věku od 13 do 15 let překážku.

Otázky jsou podle ředitele schválně dělány tak, aby se odpovědi nedaly snadno vygooglit.

Související obsah

"Horší výsledky měly děti u otázek, které nutily jít trochu do hloubky a vyžadovaly logické uvažování. Například ‚Cena anglické libry je o polovinu vyšší než cena dolaru. Kolik liber představuje 30 dolarů?‘. Na to vám internet neodpoví a právě v podobných otázkách žáci každý rok v soutěži chybují nejvíc,“ poukázal Martin Vodička.

Vyrůstat společně s technologiemi ale není totéž jako jim rozumět. Ač jsou současné děti zkušenými uživateli počítačů, tabletů a chytrých telefonů, ke studiu technických oborů nebo programování se skutečně odhodlá jen hrstka z nich.

Většina mladých touží být spíše ekonomy nebo manažery. Přitom největší šance na trhu práce mají absolventi právě technických a IT oborů,“ řekla Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka společnosti AC JOBS.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz