Třídění

Mýty o třídění odpadu: Plato od vajec do papíru rozhodně nepatří!

Mýty o třídění odpadu: Plato od vajec do papíru rozhodně nepatří!
Zdroj: Profimedia

Rozbilo se vám doma zrcadlo a hned po myšlence, že budete mít sedm let neštěstí, vás napadlo, že střepy odnesete do kontejneru na sklo? Špatně! Zrcadla totiž patří do směsného odpadu! Přinášíme praktické rady, jak správně třídit.

1. Třídění skla

Sklo většinou nosíme do zeleného kontejneru. Někde jsou ovšem kontejnery dva - kromě zeleného i bílý, do kterého patří čiré sklo (třeba sklenice od nakládané zeleniny nebo od marmelád).

Pokud máte u domu jen zelený kontejner, házejte do něj sklo bez ohledu na barvu. Můžete se tak zbavit třeba lahví od vína nebo jiného alkoholu. Stejně tak můžete vytřídit tabulové sklo třeba z oken či dveří.

Související obsah

Jak upozorňuje portál Jak třídit, do tříděného skla naopak nepatří keramika, porcelán, ale ani již zmíněné zrcadlo, čelní skla z aut, drátované, zlacené či jinak pokovované sklo.

Ve Zlíně mají kontejnery na kov. Podívejte se na reportáž: 

2. Třídění plastu

Do žluté popelnice přijdou fólie, sáčky, plastové tašky, PET lahve, obaly od pracích či kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů či obaly na cédéčka.

Je však třeba myslet na to, že především PET lahve zabírají spoustu místa a je potřeba je nejdřív sešlápnout. Stejně tak nic nezkazíte, když obaly od potravin nejprve vypláchnete, než je odnesete do tříděného odpadu.

Například mastné obaly (třeba lahev od oleje) do tříděného odpadu nepatří, pokud nejsou důkladně vymyté. Rozhodně tam ovšem nepatří obaly od žíravin či jiných nebezpečných přípravků, podlahové krytiny nebo novodurové trubky.

3. Třídění papíru

I papírový odpad skrývá několik záludností - i když se to nezdá, plata od vajec nebo roličky od toaletního papíru podle Ekolistu do modrého kontejneru nepatří, protože oba tyto výrobky jsou zpravidla už recyklované tolikrát, že se znovu zpracovat nedají.

Související obsah

Naopak není problém vhodit obálku s průhledným plastovým okénkem, noviny, časopisy, sešity, či krabice. Veškerý papír ovšem musí být čistý, ne mastný či jinak znečištěný. 

Rozhodně netřiďte dětské papírové pleny a to ani ty nepoužité, protože zpravidla obsahují i plast. A proto patří do popelnice na komunální odpad. Totéž platí pro posmrkané papírové kapesníky.

4. Třídění nápojových kartonů

Tady je to jednoduché - krabice od džusů, vína či mléka sem patří po vymytí a pořádném sešlápnutí. Nevhazujte sáčky od kávy či potravin v prášku.

ČTĚTE TAKÉ:

Pálíte plasty nebo časopisy? Zjistěte, co způsobujete a co hrozí hlavně vám!
Chcete být víc EKO? 12 jednoduchých tipů na snížení odpadu

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz