Počasí

Tisíce lidí bez proudu a zavřené silnice. Česko bojuje se sněhem!

Už od ranních hodin komplikuje řidičům cestu sněžení a silný vítr. V Karlovarském kraji je kvůli sněhu a silnému větru stále uzavřeno několik komunikací. Ledovka v Pardubicích ochromila i hromadnou dopravu.

Překvapení čekalo v pondělí večer obyvatele Pardubic. "Z důvodu náledí byl zastaven v 18:35 hodin veškerý provoz MHD v Pardubicích," uvedl o půl sedmé Dopravní podnik města Pardubic na svém Facebooku. Situace se dotkla téměř pěti tisíc cestujících. Provoz se podařilo obnovit až kolem deváté hodiny večerní, když na hlavních tazích začala působit sůl.

Problémy hlásí i hlavní město. Podle informací agentury AKTU.cz je aktuálně nesjízdná ulice Kakosova. Havarovala tady už čtyři auta, která klouzala z kopce dolů.

V Karlovarském kraji dál bojují se sněhem

V Karlovarském kraji začalo vpodvečer opět sněžit a navíc i mrznout. Na několika místech už uvízly kamiony a tvoří se kolony, informovala ČTK krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Uzavřeny zůstávají po sněhové kalamitě i některé silnice v horských oblastech Karlovarského kraje. Autobusy jedoucí na Boží Dar budou od pondělního večera končit svou jízdu u jáchymovské radnice, informovala mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková.

"Na základě požadavku starosty města a po dohodě s dopravci budou autobusy jedoucí na Boží Dar končit kvůli stavu silnic a povětrnostním podmínkám v Jáchymově u radnice. Cestující by měl vždy upozornit řidič autobusu," uvedla Pavlíková. Opatření platí do odvolání.

Související obsah

Za nehodou nákladního auta na silnici č. 230 před Mnichovem na Chebsku, se tvoří kolony. Policie vyzývá řidiče, aby se úseku raději vyhnuli a řidiče nákladních aut, kteří už v koloně uvízli, aby vyčkali na příjezd silničářů.

Uvázlé kamiony zablokovaly i silnici I/13 směrem na Chomutov u Stráže nad Ohří. Tam se už podle policie podařilo provoz obnovit. Zhoršená sjízdnost je i na dálnici D6 a silnici I/6 u Bošova, kde kvůli sněhu vozovka může klouzat.

Související obsah

Po oteplení ze soboty na neděli přišla dnes do Karlovarského kraje opět studená fronta a sněhové a někdy i mrznoucí dešťové srážky. Teploty jsou pod nulou, a sníh tak na silnicích místy zůstává a na vozovkách může podle varování meteorologů vznikat náledí. I nadále se čeká, zvláště ve vyšších polohách, silný vítr.

V Krušných horách zůstávají uzavřeny všechny silnice z Božího Daru, silnice z abertamské křižovatky na Plešivec rozcestí, mezi Oldřichovem a Lužcem. Boží Dar po sedmi dnech vzdává boj se sněhem a nový sníh už ani neodklízí.

Úsek mezi Stříbrnou a Bublavou byl krátce zprovozněn, kvůli stromům nebezpečně nakloněným nad vozovku ho ale silničáři opět uzavřeli. Uzavřena je aktuálně opět také silnice I/25 od jáchymovské radnice k abertamské zatáčce.

Horské oblasti se kvůli kalamitě potýkají také s výpadky elektrického proudu a částečně i telefonního signálu. Záchranáři i samosprávy v kraji vyzývají lidi, aby do hor pokud možno vůbec nejezdili.

Hlavní tah na Slovensko uzavřen

Odpoledne silné sněžení a zledovatělé silnice komplikovaly dopravu i na Moravě a ve Slezsku. Na silnici I/11 u obce Mosty u Jablunkova havaroval kamion a hlavní tah na Slovensko byl tak uzavřen.


Kvůli nehodě osmi aut v obci Sedliště byla v pondělí odpoledne špatně průjezdná silnice mezi Havířovem a Frýdkem-Místkem v Moravskoslezském kraji. Policisté pouštěli dopravu jen jedním jízdním pruhem. V obou směrech se tak tvořily kolony.


"Silnice je tady jako sklo," řekl TN.cz jeden z řidičů, který stál v koloně téměř hodinu. Zpoždění v tomto úseku nabíraly také autobusy.

Sníh a vítr připravil o elektřinu téměř 16 tisíc domácností

Bez elektřiny bylo v pondělí večer v Česku kvůli počasí až 16 tisíc domácností. Vyplývá to z vyjádření distributorů. Mluvčí ČEZ Soňa Holingerová řekla ČTK kolem 19. hodiny, že firma eviduje 20 poruch na vedení vysokého napětí a další desítky na vedení nízkého napětí.

Jaká byla přes den situace na Vysočině:

Situace se výrazně zhoršila po 17. hodině, když se počet odběrných míst bez proudu v distribučním území ČEZ zvýšil na 16 tisíc, přičemž odpoledne jejich počet kolísal mezi třemi a pěti tisíci. Situaci zhoršil silný vítr. Další distributor, E.ON, dodávky plně obnovil. V noci na pondělí bylo bez proudu na 15 tisíc odběrných míst, důvodem byl hlavně silný vítr.

Holingerová uvedla, že nejvíce lidí bez proudu je aktuálně v Královéhradeckém kraji, domácností bez proudu v poslední hodině výrazně přibylo také na severní Moravě. Situaci se naopak podle ní podařilo stabilizovat na západě a severu Čech.

Počasí pro další dny

V následujících dnech bude vát severozápadní až západní vítr s nárazy o rychlosti až 70 kilometrů za hodinu, na horách pak až 110 kilometrů za hodinu. Meteorologové doporučují dbát zvýšené opatrnosti při řízení. Turisté na horách by měli omezit túry a nevydávat se na horské hřebeny.

Podrobná předpověď počasí pro Českou republiku:

mj, pan, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

K tématu Počasí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz