Skaut

Hledá se skaut z pohřbu Palacha. Poznáte ho na slavné fotce?

Hledá se skaut z pohřbu Palacha. Poznáte ho na slavné fotce?
Zdroj: Junák - český skaut/Miloň Novotný

V souvislosti s výročím upálení Jana Palacha sdílel Junák fotku, na které chlapec Palachovi vzdává úctu skautským pozdravem. Právě tohoto člena teď česká skautská organizace hledá.

Fotka byla pořízena na Palachově pohřbu, který se konal 25. ledna 1969. To, že je chlapec v zástupu lidí skautem, prozradily jeho tři zdvižené prsty v typickém pozdravu. Vzdával jím čest zemřelému mladíkovi, který se upálil na protest proti poměrům v Československu po sovětské invazi.

Skautská organizace teď chlapce ze známého snímku hledá. "Rádi bychom po 50 letech našli tohoto chlapce, vzdávajícího úctu skautským pozdravem. Podaří se nám to společně? Děkujeme za pomoc," napsal Junák na sociální sítě a vyzval ke sdílení příspěvku.

Snímek se stal mezi skauty poměrně populární. Jak někteří z nich poukazují v komentářích, visela fotka v klubovnách po celé republice, byla také na přebalu knihy Jan Palach 69. "Mnozí skauti a skautky se přišli s Janem Palachem rozloučit se svým oddílem, jiní, často mladší, s rodinou," uvedl Junák.

Pokud chlapce na fotografii poznáte, ozvěte se skautům na jejich sociálních sítích, případně redakci na email zpravy@nova.cz. Děkujeme!

Související obsah

Ne všichni skauti ale s pátráním po chlapci souhlasí. "Někdy je dobré nechat věci tak, je to pak silnější. To už věděl Jaroslav Foglar," píše spisovatel a hudební publicista Vojtěch Klimt. "V žádném případě není dobré nechat něco jenom tak, zvláště tohle," reaguje zase Petra.

Od činu Jana Palacha uplyne ve středu 50 let. Dne 16. ledna 1969 se zapálil v horní části Václavského náměstí v Praze. S rozsáhlými popáleninami byl převezen do nemocnice, kde po třech dnech zemřel. Podle svých slov položil život na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti k sovětské okupaci.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Za poslední rok zahynuli ve službě dva agenti CIA

Za poslední rok zahynuli ve službě dva důstojníci americké zpravodajské služby CIA. Na pamětní zeď v sídle agentury v Langley ve Virginii přibyly při každoročním ceremoniálu na jejich počest dvě hvězdy. Pracovali v utajení, jejich jména i okolnosti úmrtí jsou tajné. O rok dříve přišli při plnění úkolů o život čtyři příslušníci CIA.

Krátká zpráva

Zřícená budova pohřbila v Íránu šest lidí, desítky jsou ještě v troskách

Šest lidí zahynulo při zřícení nedostavěné budovy v nejrušnější ulici v íránském městě Abadan. Záchranáři vyprostili z trosek desetipatrového domu 34 živých, desítky lidí pohřešují. Spodní patra domu byla před několika dny zprovozněna, zatímco horní část ještě dostavovali. Policie zatkla majitele objektu i šéfa stavební firmy.

Píše se na Deník.cz