Radovan Krejčíř

Krejčíř prozradil, kolik platil za azyl v JAR. Uplácet měl prezidenta!

Krejčíř prozradil, kolik platil za azyl v JAR. Uplácet měl prezidenta!
Zdroj: Profimedia

Radovan Krejčíř, který byl v Jihoafrické republice odsouzen k 35 letům vězení, hýbe místní politickou scénou. Ve vězení vypověděl, že kvůli získání azylu dal milionový úplatek rodině tehdejšího prezidenta Jacoba Zumy. Ten musel vloni skončit kvůli korupčnímu skandálu, kdy měli na něj napojení lidé zpronevěřit miliardové částky.

Krejčíř tvrdí, že v roce 2011 cestoval do Zumovy soukromé rezidenta Nkandla, kde se sešel s Jacobem Zumou a jeho synem Duduzanem a dal jim dva a půl milionu jihoafrických randů (v přepočtu 4 miliony korun). Výpověď měl podat už vloni v červenci ve věznici Leeuwkop, jihoafrická média na ni upozornila teď.

Krejčířovu výpověď prověřují policisté. Podle deníku City press jim ale měl poskytnout nahrávku schůzky, kterou se Zumou a jeho synem v roce 2011 měl.

Uprchlý český miliardář použil nahrávku coby důkaz v řízení, v němž se snaží dokázat, že je soudce Colin Lamont, který jej odsoudil na 35 let vězení za vraždu a únos, proti němu zaujatý a tak jej odsoudil na základě policisty zmanipulovaných důkazů.

"Jednou mi Duduzane Zuma slíbil, že mi prostřednictvím ministerstva vnitra pomůže s mojí žádostí o azyl. Stejný rok jsem jel do Nkandly na schůzku s Duduzanovým otcem, prezidentem Jacobem Zumou," píše Krejčíř z vězení. S Zumou mladším měl Krejčíře seznámit mafiánský box Cyril Beeka, kterého později zlikvidoval nájemný vrah.

 

"Dohodli jsme se s Duduzanem Zumou, že mám zaplatit pět milionů randů (8 milionů korun). Když jsem jel zhruba v únoru 2011 do Nkandly, měl jsem u sebe hotovost ve výši 2,5 milionu randů. Dal jsem Duduzanovi peníze jako zástavu," řekl Krejčíř.

Podruhé měl navštívit prezidenta JAR v jeho soukromé rezidenci v září 2012. "Měl jsem schůzku s Jacobem Zumou, který naznačil, že již předal instrukce Malushimu Gigabaovi, tehdejšímu ministrovi vnitra, aby pro mě připravil papíry," cituje City press Krejčíře.

Exministr Gigaba odmítá, že by někdy dostal od kohokoliv včetně prezidenta příkaz, aby pomohl Krejčířovi s žádostí o azyl. Český uprchlík tvrdí, že jej se synem prezidenta seznámil zavražděný mafiánský boss Beeka, Krejčíř měl mladého Zumu držet dál od významné indické rodiny Guptů, která měla vazby na Jacoba Zumu.

Krejčíř se touží vrátit do Česka, více v reportáži:

"Koupil jsem mu motorku za 230 tisíc randů (380 tisíc Kč). A každý týden jsme závodili v Kyalami (závodní okruh – pozn. red.), aby byl daleko od lidí ze Sahary (společnost vlastněná rodinou Guptů)," tvrdí Krejčíř.

Přátelství mezi synem prezidenta a Krejčířem skončilo po vraždě Beeky. Krejčíř po Zumových požadoval zpátky 2,5 milionu randů, které jim dal na vyřízení azylu, protože podle něj prezident a jeho syn svoji část dohody nesplnili. Peníze mu vrátit nechtěli. Krejčíře zadrželi na konci roku 2013, v únoru roku 2016 byl Krejčíř odsouzen na 35 let ve vězení za pokus o vraždu, únos a držení drog. Kvůli podezření z korupce stanul vloni před soudem také Jacob Zuma.

V Česku, odkud utekl v roce 2005, Krejčířovi Vrchní soud v Praze potvrdil v nepřítomnosti souhrnný trest 15 let, tedy výrazně kratší než ten, který si odpykává v Jihoafrické republice.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz