Zahraničí

Obětí v Keni přibývá! Nejméně 15 mrtvých, mezi nimi i turisté

Úterní teroristický útok v turistickém ráji ve východní Africe si vyžádal nejméně 15 životů. Počet obětí ale stále může růst.

V úterý skupina extremistů ze somálské teroristické organizace Al-Šabáb provedla teroristický útok na komplex budov v hlavním městě Keni Nairobi. Součástí tohoto komplexu je i luxusní pětihvězdičkový hotel Dusit, který je vyhledávaný mnoha turisty.

Ozbrojení islamisté hotelový komplex "obléhali" téměř dvacet hodin. "Mohu potvrdit, že bezpečnostní operace v Nairobi skončila a všichni teroristé byli zpacifikováni," uvedl ve středu ráno prezident Keni Uhuru Kenyatta.

Během útoku bylo z komplexu evakuováno zhruba 700 lidí. Podle oficiálního vyjádření prezidenta za sebou teroristé zanechali 15 mrtvých, počet obětí je ale stále předmětem spekulací. Keňská pobočka organizace Červený kříž hovoří o 24 mrtvých.

Samotný al-Šabáb, který se záhy po útoku k činu přihlásil, dokonce uvedl, že jeho příslušníci zabili 47 lidí. Neposkytl k tomu ale žádné podrobnosti.

Americký ministr zahraničí potvrdil, že mezi mrtvými je i jeden občan Spojených států amerických. Britské úřady mají podezření, že jednou z obětí byl i britský občan, to zatím ale nebylo potvrzeno. Zhruba 30 lidí skončilo po útoku v nemocnici.

K útoku v Keni se vyjádřil i český ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. "Důrazně odsuzuji včerejší zbabělý teroristický útok al-Šabábu na hotel DusitD2 v keňském Nairobi. Vývoj situace bedlivě sledujeme. Chtěl bych vyjádřit hlubokou soustrast rodinám obětí," napsal na Twitteru.

K mrtvým se přidali i všichni čtyři teroristé, které zabili přílušníci keňských bezpečnostních složek. Mezi nimi byl i člen speciálních jedotek britské armády, který pomáhal s evakuací lidí z hotelu, zatímco se tam ještě pohybovali teroristi.

Teroristická organizace al-Šabáb sídlí v Somálsku a jejím cílem je vytvořit v zemi islámský stát. Bojuje nejen proti somálské vládě, ale provádí útoky v celé východní Africe. Sousední Keňa byla v minulosti vystavena několika útokům.

Jeden z nich proběhl v roce 2013, kdy teroristé napadli obchodní centrum v Nairobi a během osmdesátihodinového obléhání zabili 67 lidí. Nejtragičtější z útoků v Keni se odehrál o dva roky později, kdy ozbrojenci vtrhli na univerzitu a zabili téměř 150 lidí.

sei, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz