Skaut

Malý skaut z pohřbu Palacha se našel! Pátraly po něm tisíce lidí

Malý skaut z pohřbu Palacha se našel! Pátraly po něm tisíce lidí
Zdroj: Twitter

Výzva, kterou v neděli sdíleli skauti na sociálních sítích, dopadla úspěšně. Junáci v ní zveřejnili padesát let starou fotku chlapce, který na pohřbu Jana Palacha vzdává úctu zemřelému studentovi skautským pozdravem. Malého skauta se díky lidem podařilo po pár dnech najít.

Příští týden to bude už padesát let, kdy se tisíce lidí přišly rozloučit s Janem Palachem. Ten se 16. ledna 1969 zapálil na pražském Václavském náměstí na protest proti poměrům v Československu po sovětské invazi.

Jedním z účastníků pohřbu byl i malý chlapec, jehož skautství prozrazují tři vztyčené prsty. "Rádi bychom po 50 letech našli tohoto chlapce vzdávajícího úctu skautským pozdravem. Podaří se nám to společně?" napsali v neděli skauti na sociální sítě.

Ve středu organizace oznámila, že pátrání po mladém skautovi byla úspěšná. Jeho jméno je Vladimír a byl členem osmnáctého vodního oddílu na Praze 4.

"Nalezli jsme malého skauta z fotografie z pohřbu Jana Palacha. Setkali jsme se s ním dnes ráno a rozhovor přineseme v nejbližších dnech," napsali na Twitteru s tím, že si pan Vladimír nepřeje poskytovat další rozhovory. Do pátrání se podle skautů zapojily tisíce lidí.

Fotka s malým Vladimírem je mezi skauty řadu let velmi populární, zdobí i stěny nejedné klubovny. Snímek je vidět i na přebalu knihy Jan Palach 69, kterou v roce 2009 vydala Filozofická fakulta UK v Praze, Togga a Ústav pro studium totalitních režimů.

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Za poslední rok zahynuli ve službě dva agenti CIA

Za poslední rok zahynuli ve službě dva důstojníci americké zpravodajské služby CIA. Na pamětní zeď v sídle agentury v Langley ve Virginii přibyly při každoročním ceremoniálu na jejich počest dvě hvězdy. Pracovali v utajení, jejich jména i okolnosti úmrtí jsou tajné. O rok dříve přišli při plnění úkolů o život čtyři příslušníci CIA.

Krátká zpráva

Zřícená budova pohřbila v Íránu šest lidí, desítky jsou ještě v troskách

Šest lidí zahynulo při zřícení nedostavěné budovy v nejrušnější ulici v íránském městě Abadan. Záchranáři vyprostili z trosek desetipatrového domu 34 živých, desítky lidí pohřešují. Spodní patra domu byla před několika dny zprovozněna, zatímco horní část ještě dostavovali. Policie zatkla majitele objektu i šéfa stavební firmy.

Píše se na Deník.cz