Zahraničí

Zastupitelé ze slavného videa odstoupili. Starostka post nepustí

Několik zastupitelů slovenské obce Fekišovce, kterou proslavilo virální video ze zasedání obecního zastupitelstva, složilo mandát. Odmítají spolupracovat se starostkou, která je na úvodním zasedání zastupitelstva dehonestujícím způsobem nutila ke zpěvu hymny.

Čtyři členové zastupitelstva obce Fekišovce v Košickém kraji ve středu složili mandát. Podle informací webu tvnoviny.sk rezignovali na svůj post, jelikož si přejí zklidnit rozbouřenou situaci v obci a také z toho důvodu, že starostka s nimi od doby, co se objevilo šokující video ze zasedání zastupitelstva, přestala komunikovat.

Zastupitelé odmítli se starostkou nadále spolupracovat a snášet to, co se dělo ve videu. Mária Harabinová, Stanislav Štefanič, Jozef Sabo a Peter Veseliny se rozhodli odstoupit. "Během tohoto období se výrazně zvýšilo napětí v obci. Na základě toho jsme dospěli k závěru, že pro uklidnění situace a dalšího fungování v obci jsme se rozhodli uvolnit svoje posty dalším zastupitelům, kteří v čele s paní starostkou během funkčního období povedou úspěšně obec," říkají bývalí zastupitelé na videu.

 

Video od prosince baví internet, zastupitelům však situace moc vtipná nepřipadala. Starostka nutí přítomné po svém příchodu vstát a zpívat slovenskou hymnu. Zastupitelé nejdřív nevěřícně hledí, následně však nesměle odzpívají první sloku. Když skončí, starostka jej donutí i do druhé.

Související obsah

"Jsem dost temperamentní povaha. Asi jsem si neuvědomila, že jsem měla jednat trochu mírněji, ale stalo se," řekla starostka Miloslava Fedorová pro TV Markíza. Názory na novou starostku se v obci různí. Někteří její chování tolerují a stojí za ní, jiní však takovéto jednání odmítají akceptovat. Žena z postu starostky obce Fekišovce neodstoupí. Podle svých slov má podporu u dvou třetin obce.

Starostka v asi čtrnáctiminutovém videu zastupitele dále peskuje, nutí je vstávat při skládání slibu. Fedorová si rovněž několikrát výslovně nepřeje, aby se záznam z jednání dostal na veřejnost, to ale měla smůlu. Podle odborníka na veřejnou správu Michala Kaliňáka je nemyslitelné, aby ustanovující jednání zastupitelstva bylo tajné.

mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz