Hasiči

Hasiči nemají peníze na provoz. Museli nafotit hanbatý kalendář

Kvůli nedostatku financí museli dobrovolní hasiči z města San Roque González de Santa Cruz v Paraguayi sáhnout k neobvyklému kroku. Protože od úřadů nedostávají ani tolik, aby zaplatili naftu a údržbu techniky, nafotili muži a ženy z hasičské stanice nahý kalendář.

Kalendář je pro ně nejen cestou, jak si přivydělat peníze na provoz stanice, ale také způsobem protestu. "Protestujeme touto formou, protože takhle pracujeme – prakticky nazí," uvedl velitel dobrovolných hasičů Alcides Britez.

Sám v kalendáři pózuje, jak nastupuje do hasičského auta, na sobě má jenom helmu. Ti, kteří si kalendář koupí, budou mít obrázek s velitelem hasičů na zdi v listopadu. Připomněl, že přestože nasazují hasiči život každý den, nemají žádné zdravotní pojištění.

Pod každou fotkou stojí podle agentury AP text: "Na tomto obrázku jsem svlečený, protože takhle nás stát nechává: Úplně nahé."

Všichni dobrovolní hasiči, na něž 16tisícové město spoléhá, musí mít další zaměstnání. Velitel pracuje jako řidič sanitky, mezi jeho kolegy jsou učitelé, studenti, novináři nebo instalatéři.

"Mým výdělkem je ocenění a vděk lidí. To je mnohem více než plat," řekla agentuře AP dobrovolná hasička Silvia Britezová.
Hasiči dostávají od vlády měsíčně příspěvek v přepočtu ve výši 13 tisíc korun, uvedli ale, že jen údržba vybavení a nafta vyjdou na 23 tisíc korun. Hasiči si tak za vlastní peníze musí kupovat třeba rukavice. Cisternu jim darovalo Španělsko.

Související obsah

Na nápad nafotit kalendář přivedl hasiče španělský fotograf José Maria Guerrero, který ve městě učil. "Několik mých studentů byli dobrovolní hasiči. Napadlo nás to, když jsme se bavili o filmu Do naha!," připomněl Guerrero britskou komedii o partě britských dělníků, kteří po ztrátě zaměstnání napadlo vydělat si peníze tím, že uspořádají striptýzovou show.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz