Domácí

Skandál na Hradě! Zeman se mě snažil ovlivnit, tvrdí soudce Baxa

Skandál na Hradě! Zeman se mě snažil ovlivnit, tvrdí soudce Baxa
Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman čelí obvinění z hrubého porušení Ústavy. Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa v rozhovoru pro Deník N uvedl, že se prezident snažil ovlivnit jeho rozhodnutí o kancléři Vratislavovi Mynářovi.

Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa poskytl rozhovor pro Deník N, ve kterém se pořádně opřel do Miloše Zemana. Ten se údajně snažil ovlivnit proces s kancléřem Mynářem, který po nástupu do funkce neměl bezpečnostní prověrku.

Zeman podle Baxy opakovaně dával najevo, jak má soud v této kauze rozhodnout. "Měl jsem jen několik málo příležitostí se s prezidentem setkat - a on nevybočil ze svého stylu," uvedl Baxa. Opakovaně Baxovi měl sdělit, že jakožto šéf soudu to má zařídit.

"Poté mi řekl, že si mě dokáže představit jako předsedu Ústavního soudu. Ten rozhovor jsme vedli mezi čtyřma očima. Bylo mi jasné, že dává dost jasně najevo, jak má být rozhodnuto," prohlásil Baxa. Na argumenty, že soudci musí rozhodovat nezávisle, Zeman údajně nijak nereagoval.

Na rozhovor ihned reagoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, který nešetřil kritikou na Baxovu adresu. "Klasická kampaň a účelovka. Hrozivé je, že se do dalšího evidentně politického antizemanovského útoku zapojují někteří zástupci justice," napsal Ovčáček na Twitteru.

 

"Pan prezident má plné právo sdělit svůj názor. Jestliže pan Baxa sám sobě přisuzuje právo dávat doporučení prezidentovi, nemůže upírat to samé právo prezidentu. Žijeme ve svobodné společnosti, toto opravdu není doba komunistické justice," dodal rozhořčeně Ovčáček.

Nejvyšší státní zastupitelství se ale postavilo na stranu Baxy. "Celá justice je obdařena nezávislostí. Ta je zásadní pro výkon spravedlnosti," sdělil Deníku N Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Dodal, že i jemu prezident nabízel schůzku. "Ze své zkušenosti mohu uvést, že jsem byl pozván na jakousi schůzku s panem prezidentem. Zdvořile jsem ji odmítl," uvedl Nejvyšší státní zástupce.

Předseda Poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek vážné obvinění nehodlá nechat jen tak. "Pokud prezident Zeman skutečně nabízel soudci Baxovi, že z něho udělá šéfa Ústavního soudu v souvislosti s tím, že ovlivní rozsudek, je to skandál a porušení Ústavy, hrubé zneužití pravomoci a zásah do nezávislosti soudu," napsal Michálek na Twitteru. "Požádal jsem o svolání mimořádného Ústavně právního výboru," dodal.

Silná kritika zazněla také ze strany předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila. "Slova Josefa Baxy jsou nesmírně závážná. Snahy Hradu ovlivňovat soudní rozhodnutí jsou v demokratickém právním státě naprosto nepřijatelné. Kancléř Mynář by měl okamžitě skončit a v civilizované zemi by měl velmi složite ustát funkci i prezident republiky," napsal Pospíšil na Twitteru.
 

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz