Klinika

Exekutor poslal účet za vyklizení kliniky. Squatteři zuří, lidé se smějí

Exekutor poslal účet za vyklizení kliniky. Squatteři zuří, lidé se smějí
Zdroj: Profimedia

Exekutor Ivo Luhan poslal squatterům, kteří od roku 2014 pobývali v budově bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově, účet za vyklízení objektu. Po zástupkyni Kliniky chce bezmála půl milionu. Aktivisty z Kliniky částka šokovala, na facebooku se ale stali terčem výsměchu.

Exekutor podle zástupců Autonomního sociálního centra Klinika jedné z jejich představitelek zmrazil výplatu v práci a zablokoval jí na účtu 430 tisíc korun. Zástupci Kliniky zveřejnili také exekuční příkaz na celkovou částku 429 835 korun.

Z toho 2 100 Kč představují náklady Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), která budovu vlastní, zbytek jsou náklady exekutora. Většina z toho pak odměna pro Luhana. Tu vyčíslil na 350 tisíc korun, zbytek většinou tvoří DPH z nákladů exekuce, bezmála 75 tisíc.

"Jedná se o absurdní a likvidační částku, která je navíc ničím nepodloženým trestem za občanskou neposlušnost. Stát zde využívá exekuční byznys jako novou úroveň perzekuce sociálního hnutí," rozčilují se aktivisté. Avizovali, že částku budou soudně rozporovat.

Luhan vyklizenou kliniku SŽDC předal v pátek. Přitom uvedl, že ze zákona musí po squatterech požadovat uhrazení nákladů exekuce. Když to nezaplatí, půjdou náklady k tíži SŽDC. Dům v Jeseniově ulici vyklízel Luhanův úřad přes týden. Exekuce začala minulý čtvrtek, kdy se exekutorům podařilo dostat do části budovy. Druhý den se Luhan dostal dovnitř i hlavním vchodem. Na střeše objektu zůstávala skupina čtyř squatterů, kteří dobrovolně slezli tento čtvrtek.

V rámci vyklízení kliniku zabezpečila stavební firma proti vniknutí nepovolaných osob. Na okna dělníci navařili mříže a zevnitř je zatloukli. Dál bude dům hlídat ochranka najatá SŽDC.

 

Demokratizace nevyužitých peněz, vysmívají se lidé

Stížnost aktivistů z Kliniky na facebooku vyvolala asi jiné reakce, než doufali. Lidé se jim hromadně vysmívají. "Tak ležely na účtu a nikdo s nimi nic nedělal. Pan exekutor je jistě využije lépe. Prostě demokratizace nevyužitého vlastnictví," napsal Jiří v reakci na výrok představitele kliniky Jakuba Orta, který uvedl, že aktivisté z kliniky jsou pro "demokratizaci vlastnictví".

"Těch 430 000 si ušetřila, že někde neplatila nájem?" ptá se Zdeněk. Na to reagovali ale i aktivisté: "Ne, o ty je teď v mínusu," vysvětlují. Zveřejnili také číslo účtu, kam jim sympatizanti mohou posílat příspěvky.

 

Související obsah

Další pobavila část příspěvku, v němž aktivisté argumentují, že v exekučním zákoně je odměna exekutora za vyklízení jedné nemovitosti stanovena na 10 tisíc korun. "Ti, co neuznávají zákony, se domáhají vymožení svého práva zákonem? Tak to mě fakt baví," napsal Petr.

Více o vyklízení kliniky v reportáži:

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz