Domácí

Rybáři či myslivci bojují proti zákazu olova! EU má jiný názor

Snaha Bruselu zakázat olovo ve střelivu a rybářském náčiní vzbudila v Česku obrovskou vlnu protestů. Proti návrhu se už postavily organizace, které sdružují téměř milion lidí. A jejich zástupci chtějí aby se problém projednával v Parlamentu.

Rybářské olůvko ohrožuje životní prostředí a je třeba ho zakázat. Když loňskou zprávu Evropské agentury pro chemické látky slyšeli rybáři v Česku, považovali ji za aprílový žertík.

Agentura chce olovo na seznamu zakázaných látek. Pokud návrh projde, budou mít o starost víc také všichni držitelé zbraní. Střely s olověným jádrem používají sportovní střelci, policisté, vojáci i myslivci.

Bezolovnaté střelivo je dražší a v některých případech i nebezpečné. Olovo má totiž unikátní vlastnosti - je těžké a plastické. Zvěř tak netrpí a měkký kov snižuje riziko zásahu odraženou střelou.

Související obsah

Evropská agentura tvrdí, že unijní myslivci zamoří přírodu každý rok čtrnácti tisíci tunami olova. Střelci ale poukazují na kulky z napoleonských válek, které ležely v zemi i stovky let neporušené.

"Naše výzva zastřešuje neuvěřitelný počet téměř milionu lidí. Zastřešuje petenty, držitele zbraní, moravský a český rybářský svaz," vyjmenoval myslivec Bohumil Straka, jeden ze spoluautorů výzvy, kdo všechno ji podporuje.

Olovo se tak nejspíš stane jedním z témat květnových voleb do Evropského parlamentu.

reg/Josef Svoboda, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Krátká zpráva

Babiš bude mít příští středu návštěvu, přijede za ním maďarský premiér

Předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) příští středu navštíví maďarský premiér Viktor Orbán. Babiš Orbána přijme v Kramářově vile, kde spolu projednají hospodářskou a průmyslovou spolupráci, obranu, migraci a dopady pandemie covidu-19. Oba premiéři se pak setkají i s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO), maďarským ministrem zahraničních věcí a obchodu Péterem Szijjártem a ministrem pro inovace a technologie Lászlem Palkovicsem. Hlavní náplní jejich setkání bude návštěva společnosti AERO Vochody AEROSPACE, která se zaměřuje na konstrukci a výrobu vojenských a civilních letadel.

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Píše se na Deník.cz