Domácí

Rybáři či myslivci bojují proti zákazu olova! EU má jiný názor

Snaha Bruselu zakázat olovo ve střelivu a rybářském náčiní vzbudila v Česku obrovskou vlnu protestů. Proti návrhu se už postavily organizace, které sdružují téměř milion lidí. A jejich zástupci chtějí aby se problém projednával v Parlamentu.

Rybářské olůvko ohrožuje životní prostředí a je třeba ho zakázat. Když loňskou zprávu Evropské agentury pro chemické látky slyšeli rybáři v Česku, považovali ji za aprílový žertík.

Agentura chce olovo na seznamu zakázaných látek. Pokud návrh projde, budou mít o starost víc také všichni držitelé zbraní. Střely s olověným jádrem používají sportovní střelci, policisté, vojáci i myslivci.

Bezolovnaté střelivo je dražší a v některých případech i nebezpečné. Olovo má totiž unikátní vlastnosti - je těžké a plastické. Zvěř tak netrpí a měkký kov snižuje riziko zásahu odraženou střelou.

Související obsah

Evropská agentura tvrdí, že unijní myslivci zamoří přírodu každý rok čtrnácti tisíci tunami olova. Střelci ale poukazují na kulky z napoleonských válek, které ležely v zemi i stovky let neporušené.

"Naše výzva zastřešuje neuvěřitelný počet téměř milionu lidí. Zastřešuje petenty, držitele zbraní, moravský a český rybářský svaz," vyjmenoval myslivec Bohumil Straka, jeden ze spoluautorů výzvy, kdo všechno ji podporuje.

Olovo se tak nejspíš stane jedním z témat květnových voleb do Evropského parlamentu.

reg/Josef Svoboda, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turow zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turowu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz