Dítě

Cvalík z babyboxu by se mohl ještě vrátit k biologické mámě

Cvalík z babyboxu by se mohl ještě vrátit k biologické mámě
Zdroj: TN.cz

Nález téměř dvouletého chlapce v pelhřimovském babyboxu, kterého tu objevili před pár dny, halí stále řada nezodpovězených otázek. Proč matka takhle velké dítě vlastně odložila? Nebude ho chtít zpátky? Kam se poděla a jak svému okolí vysvětlí, že její synek náhle zmizel?

Nově pojmenovaný Karel Spěváček dostal do vínku hodně pohnutý osud. A podle rodinného psychologa Jeronýma Klimeše peripetie rozhodně nemusejí být ještě u konce.

"Největší průšvih je, že to dítě není dáno volně k adopci. Než bude právně volné, tak si to matka může dvakrát rozmyslet a chtít ho zpátky," řekl TN.cz Klimeš.

Pokud jde o to, proč se neznámá žena rozhodla dítě odložit až v batolecím věku, existuje podle psychologa celá řada možností. "Mohla být třeba závislá na drogách, může to být schizofrenička. Nebo jde o dítě nemanželské a partner jí dal ultimátum, ať si vybere mezi ním či dítětem," zamýšlí se Klimeš.

Související obsah

Stejně tak je podle něj možné, že matka batolete je třeba cizinka, která se chce z Česka vrátit zpět do vlasti a o dítě se nechce nebo nemůže postarat. Stejně tak může třeba nastupovat do vězení nebo být velmi vážně nemocná.

Každopádně se podle něj matce těžko podaří zmizení syna utajit. "Takhle velké dítě je někde registrované, někde se narodilo, má rodný list. Dítě v téhle republice nemůže jen tak zmizet. To není jen tak, že ho dá do babyboxu. Ta matka se musí dříve či později objevit," má jasno psycholog.

A nové rodině, ve které malý Karel bude, se také může stát, že bude muset dítě biologické matce vrátit. "Matka má vždycky větší práva než adoptivní rodič. Bez ohledu na to, jestli třeba zrovna měla těžkou krizi," míní Klimeš.

Související obsah

Náročná je celá zkušenost také pro samotného chlapce, který náhle skončil v úplně novém prostředí obklopený neznámými lidmi. "Hodně záleží na tom, jaké vztahy byly v rodině, ve které chlapec dosud žil. Zda byl zvyklý jen na pár lidí, zda byly vztahy v domácnosti v rámci normálu," zamyslel se pro TN.cz dětský psycholog Václav Mertin.

Pro takhle velké dítě zvyklé na pár lidí je vytržení z domácího prostředí nicméně šok a nepříjemná zkušenost. Pokud by bylo z minulosti zvyklé na větší provoz, může vše snášet o něco lépe, ale pořád je to stres.

"Pro dítě v tomto věku je důležitá stabilita. Pokud se brzy dostane do nové rodiny, kde se s ním někdo pomazlí, dá mu něco dobrého na zub nebo hračku, tak na to chlapec bude reagovat pozitivně," věří Mertin.

Jedním dechem ovšem dodává, že může trvat nějakou dobu, než si hošík zvykne na nové lidi a prostředí. I podle něj by mohl návrat biologických rodičů vše zkomplikovat.

Chlapce objevili v pelhřimovském babyboxu krátce před páteční půlnocí, provedená vyšetření ukázala, že je po zdravotní stránce naprosto v pořádku. Je tak velký, že se do schránky skoro nevešel a podle všeho je nejstarším dítětem, které se v babyboxu kdy našlo.

Pusťte si úterní reportáž TV Nova:

ČTĚTE TAKÉ:

JEDNO OKO NEZŮSTANE SUCHÉ! Jak se miminko zachová, když poprvé uslyší maminčin hlas?
10 zlozvyků, kterými denně UBLIŽUJETE svému dítěti

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz