Domácí

Rys Bronislav má za sebou velmi složitou a nebezpečnou cestu

Rysímu samci Bronislavovi se podařilo přejít mezi Slezskými a Moravskoslezskými Beskydy. Potvrdily to snímky z fotopastí. Přesun v této časti je přitom velmi složitý a rys musel mimo jiné překonat i rušnou silnici.

Rys Bronislav urazil téměř čtyřicetikilometrový úsek plný nástrah. Překonat musel frekventovanou silnici i železnici na Jablunkovsku.

Stal se tak pravděpodobně prvním rysem, kterému se přesun přes rušnou silnici povedl. Rysa při jeho migraci zachytily foto pasti. Že se jedná právě o Bronislava, zjistil jeden z terénních pracovníků, který ho poznal podle typických skvrn.

Bylo to pro něj velké překvapení. V minulých letech už několik rysů v tomto úseku pod koly aut zahynulo. Není přesně jasné kudy se rys ze Slezských do Moravskoslezských Beskyd dostal, cesta mu ale trvala přibližně měsíc.

Související obsah

Zpráva potvrdila, že úsek mezi polským a českým pohořím zvířata pro svůj přesun využívají a je proto důležité zachovat průchodnost u Jablunkovského průsmyku, kde je podle Správy Beskyd dopravní situace pro zvěř velmi kritická.
 

Vladimír Hoť/klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz