Erupce

Sopka vychrlila obří sloup popela a kouře, může bouchnout znovu

Sopka vychrlila obří sloup popela a kouře, může bouchnout znovu
Zdroj: Profimedia

Mexiko vyděsila ve středu mohutná exploze známé sopky Popocatepetl. Vulkán vychrlil do okolí obrovské množství popela, kouře a lávy. Experti navíc varovaly, že další erupce mohou brzy následovat.

Sopka "vyplivla" z kráteru popel a kameny až do výšky tří kilometrů, což vyděsilo lidi v okolí. 

Svahy vulkánu pokryla láva a úřady okamžitě varovaly případné dobrodruhy, kteří by si chtěli přírodní úkaz prohlédnout na vlastní oči, aby se k hoře nepřibližovali.

Experti se navíc podle britského Daily Mailu obávají, že sopka může brzy vybuchnout znovu. Do okolních měst také vyrazily krizové týmy, aby zkontrolovaly případné škody.

Související obsah

Obyvatelé měst, která jsou Popocatepetlu nejblíž, zároveň dostali takzvané žluté varování - to znamená, že se mají připravit na případnou evakuaci.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz