Rakovina

Nehrozí vám rakovina? Stačí si zodpovědět pár snadných otázek

Nehrozí vám rakovina? Stačí si zodpovědět pár snadných otázek
Zdroj: Profimedia

Rakovina plic je největším zabijákem v celé Evropě - na svědomí má 20 % ze všech případů úmrtí na rakovinu. Většina karcinomů je totiž diagnostikována v pozdním stadium, kdy je míra přežití velmi nízká. Nová mobilní aplikace vám může pomoci odhalit rakovinu včas.

Na nemoci spojené s kouřením zemře ročně v České republice asi 18 tisíc lidí. To je týdně asi 350 Čechů - pro srovnání jako jedno plné dopravní letadlo. 80 % pacientů zemře v prvním roce diagnózy, pouze 15 % případů je zachycen v časném stadiu, kdy je míra přežití 53,5 %.

V loňském roce byla spuštěna mobilní aplikace LungScreen, která má napomoci včasnému záchytu rakoviny plic. "Pacient má možnost si stáhnout zadarmo aplikaci a udělat si sám vyhodnocení svého rizika rakoviny plic," přiblížil Ivan Čapov, přednosta I. chirurgické kliniky v Brně. "Aplikace nenahrazuje lékaře, neukládají se v ní žádná data pacienta," upozornil.

Vyhodnocení probíhá na základě otázek, které se zaměřují na klíčové faktory ovlivňující vznik rakoviny plic. Člověk je následně zařazen do jedné ze tří skupin podle míry rizika. Podle toho, do které se dostane, je mu doporučena případná návštěva specialisty v nejbližším centru.

Související obsah

"Kouření a rizika s ním spojená jsou vnímána jako zcela zásadní faktor, který negativně ovlivňuje roky zdraví. Naší snahou je pacienty léčit těmi nejkvalitnějšími a nejmodernějšími metodami a navracet je do běžného života. S úspěšnou léčbou ale úzce souvisí i prevence a proto přicházíme s návrhem projektu, který by napomohl včasnému záchytu karcinomu plic," popsal ředitel brněnské fakultní nemocnice Martin Pavlík.

Za 18 měsíců si aplikaci během pilotní studie stáhlo asi 24 tisíc lidí, u osmi tisíc bylo vyhodnoceno vysoké riziko rozvoje rakoviny. Na vyšetření přišlo 1376 lidí, pozitivní nález byl odhalen u 262. Jednalo se o stíny tumoru v plíci, aortální aneurysma, podezření na rakovinu jícnu, nádory v mezižeberní oblasti, nádory ledvin nebo jater.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz