Zahraničí

USA hlásí rekordní mrazy: První oběti, uzavřené školy, zrušené lety

Spojené státy zasáhly nejhorší mrazy za posledních 25 let. Teploty budou ještě klesat, a to až ke čtyřiceti stupňům pod nulou. Odborníci varují, že počasí může být životu nebezpečné a radí lidem, aby nevycházeli ven. Extrémní počasí komplikuje dopravu. Zrušeny byly tisíce letů.

220 milionů lidí ve Spojených státech tento týden potrápí rekordní mrazy. Někde už se extrémní zima o slovo přihlásila, jinde se na nejhorší teprve připravují.

Podle meteorologů padnou v severních státech desítky teplotních rekordů. Rtuť teploměru klesne až ke 40 stupňům pod bod mrazu. Lékaři varují, že počasí může být velmi nebezpečné. Omrznutí hrozí během několika minut.

"Já bych nevycházel ven, pokud by to nebyla nouzová situace nebo něco neodkladného do práce. Vzhledem k tomu, že pocitová teplota bude přes 50 stupňů pod nulou, to nejlepší, co můžete udělat, je schovat se doma a čekat, až to odejde," uvedl doktor z kliniky Hennepin Healthcare.

Související obsah

Extrémní počasí už si vyžádalo nejméně dva lidské životy. Guvernér státu Illinois zahájil přípravy na nouzovou situaci. Aerolinky ruší kvůli sněhu a mrazu na 3 a půl tisíce letů. Počasí komplikuje i silniční dopravu. Zavírají se školy i některé úřady. Teploty budou dál klesat.

Nezvykle mrazivé počasí trápí také Chicago - v jeho centru zamrzla řeka. "O všechny se postaráme. Minulou noc jsme zajistili, aby lidé bez domova, kteří nechtěli jít do center, nezůstali na ulici. Přijel pro ně městský autobus, ve kterém zůstali," řekl starosta Rahm Emanuel.
 

Nízké teploty budou tamní obyvatele trápit nejméně do pátku. Podle meteorologů na některých místech takové mrazy nebyly 25 let.

reg/Ema Klementová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz