Zajímavosti

Vědecky potvrzeno! Velcí psi jsou chytřejší než malá plemena

Vědecky potvrzeno! Velcí psi jsou chytřejší než malá plemena
Zdroj: Profimedia

Výzkum amerických vědců potvrdil, že na velikosti záleží - alespoň co se týče inteligence psů. Z experimentu vyplynulo, že velká plemena jsou chytřejší než ta "kabelková".

Češi jsou národem pejskařů a je jen málo témat, které je dokáží sjednotit tak jako láska k pejskům. Přesto mezi nimi neustále zuří bitva o tom, které plemeno je nejlepší. Majitelé velkých psů shlížejí na kapesní psy s neúctou, milovníci malých pejsků se brání, že jejich mazlíčci se od svých velkých příbuzných nijak zvlášť neliší.

Vědci arizonské univerzity provedli výzkum inteligence psů a výsledek majitele malých plemen bohužel moc nepotěší. Z výzkumu totiž vyplynulo, že velká plemena jsou chytřejší. Otestovali sedm tisíc psů v rámci 74 plemen. Informoval o tom britský deník Daily Mail.

Jaké konkrétní závěry z výzkumu vyplynuly? Velcí psi, jako jsou třeba labradoři, mají mnohem výkonnější krátkodobou paměť a zvládají lépe sebeovládání. Poslouchají také lépe na povel "zůstaň."

Související obsah

Důvodem pro tak odlišné schopnosti je podle vědců nejspíš velikost mozků, a tím pádem i počet neuronů. "Mezi psy jsou obrovské rozdíly ve velikosti mozku. A to v takové míře, jakou nenajdete u žádného jiného savce," uvedl autor studie Daniel Horschler.

Neznamená to ale, že by malí psi byli hloupí. Mají vysoce rozvinutou sociální inteligenci a jejich intuice je stejně dobrá jako ta u velkých psů, v některých případech ještě lepší.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz