Teplice

Velká chyba soudu! Museli pustit muže, který měl týrat prostitutky

Velká chyba soudu! Museli pustit muže, který měl týrat prostitutky
Zdroj: TV Nova

Velkou chybou soudu se na svobodě ocitl osmačtyřicetiletý Miroslav Ch, který je podezřelý, že v okolí Teplic brutálně týral několik prostitutek. Muže po dopadení soud poslal do vazby, o případu ale rozhodoval soudce, který neměl, a tak jej z vazby museli v půlce ledna pustit.

Policisté muže, kterého zadrželi v dubnu, podezřívali nejméně z jedenácti útoků na prostitutky. Ty měl vozit za město, hodiny mučit a znásilňovat, pak je třeba nahé nechal v lese. Ženy se dlouho bály o svém napadení mluvit. Policisté ale byli přesvědčeni, že mají správného muže.

Ten skončil dva dny po svém zatčení ve vazbě. Z té jej ale soud musel v půlce ledna pustit. V senátu odvolacího soudu byl totiž soudce Martin Parolek, který byl na stáži u Krajského soudu v Ústí nad Labem. Když se vrátil na svůj soud v Teplicích, dostal případ přidělený, upozornil web iDNES.cz, který na propuštění podezřelého muže upozornil.

Jenže zákon zakazuje, aby o vazbě a pak o samotném případu rozhodoval stejný soudce. Parolek se měl z projednávání vyloučit a případ předat jinému soudci. Když tak neučinil, stala se všechna jeho rozhodnutí v této kauze neplatnou, včetně prodloužení vazby, které nařídil. Proti tomu si totiž podezřelý muž také podal stížnost a soudci Krajského soudu na chybu  svého bývalého stážisty přišli.

V tu chvíli už nebyl čas předat případ jinému soudci, který by mohl podezřelého nechat ve vazbě. Nezbylo tak nic jiného, než muže pustit na svobodu. Přitom policisté po zatčení varovali, že agresivita pachatele se stupňovala.

Související obsah

"Předseda soudu spolu s trestní místopředsedkyní vyhodnocují míru zavinění jednotlivých osob a zvažují další postup včetně případného kárného, respektive pracovněprávního postihu. O výsledku však budou vyrozuměny nejprve odpovědné osoby," řekla iDNESu mluvčí teplického okresního soudu Tereza Šponiarová.

Za stejný čin už seděl

Podezřelý muž byl za znásilňování a týrání prostitutek potrestán už před 13 lety. Ve vězení měl strávit 11 a půl roku a měl se ústavně léčit. V lednu 2014 jej soud propustil na podmínku a v roce 2017 rozhodl, že nemusí být ani v ústavu.

Krátce nato začaly série napadení prostitutek v okolí Teplic. O prvním případu se policisté dozvěděli až v březnu loňského roku, kdy se jim první žena svěřila. Brzy našli další oběti i muže, o němž jsou přesvědčení, že je pachatelem.

Za spáchané činy mu hrozí až 13 let ve vězení. Pokud nespáchá další trestný čin nebo se nebude stíhání vyhýbat, bude až do odsouzení na svobodě.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým brněnským biskupem se stal Pavel Konzbul

Papež František ve čtvrtek jmenoval nového brněnského biskupa. Tím se stal dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Informovalo o tom brněnské biskupství na svém webu. Nahradí tak Vojtěcha Cikrleho, který byl ve funkci od roku 1990.

Krátká zpráva

Bývalý rektor Zima bude kandidovat na prezidenta

Exrektor Univerzity Karlovy a profesor Tomáš Zima se rozhodl, že bude kandidovat na post prezidenta republiky. Potvrdil to redakci TN.cz. "Rozhodl jsem se tak proto, že celý život pomáhám lidem jako lékař, učím studenty a kolegy a vedl jsem také velké instituce. Rád bych, aby naše země byla spokojená, bezpečná a bez extrémů," řekl Zima.

Píše se na Deník.cz