Daně

Stát vrací tisíce na daních! Máte na ně nárok? Expert poradil online

Jen do poloviny února mohou zaměstnanci požádat svého zaměstnavatele o roční zúčtování daní. Díky tomu mohou od státu dostat tisíce korun. Co všechno si z daní můžete odečíst? Na vaše otázky odpovídal ve čtvrtek večer expert Filip Krejčí v online rozhovoru na TN.cz.

Pokud si nemusíte sami podávat daňové přiznání, můžete právě v těchto dnech požádat svého zaměstnavatele o roční zúčtování daní. Rozhodně se vám to vyplatí, během roku totiž nemůžete uplatnit všechny slevy, na které máte nárok. Mnohým zaměstnancům tak na jaře vzniká nárok na daňovou vratku. Tu dostanou spolu se mzdou v nejbližších měsících, obvykle v březnu.

Slevu na poplatníka mohou uplatnit všichni, nárok na další slevy musíte dokázat příslušnými dokumenty. Slevu můžete uplatnit na manželku nebo manžela, pokud má nízký příjem, na školkovné, na děti, nárok na slevu mají invalidní důchodci i studenti.

Kromě slev na dani můžete uplatnit i tzv. odečitatelné položky. Jde například o úroky zaplacené z hypotéky, penzijní či životní připojištění, dary, členské příspěvky odborům apod. Vše musíte doložit ve mzdové účtárně, kde za vás daně vyřeší.

Nejste si jistí, co všechno si můžete z daní odepsat? O jaké částky si lze daně snížit? Případně jaké dokumenty musíte účetním předkládat? Na tyto i další otázky odpovídal vedoucí mzdového oddělení Filip Krejčí. Jeho odpovědi najdete v odkazu:

 

Krejčí zodpověděl desítky otázek - radil zaměstnancům, důchodcům, brigádníkům, živnostníkům i maminkám na mateřské dovolené.

Řada tazatelů se tak díky němu například dozvěděla, že vůbec nemusejí podávat daňové přiznání, či jak se zachovat, když něco zdědili či pronajímali.

Filip Krejčí je vedoucí mzdového oddělení v účetní a daňové společnosti Connect Economic Group s.r.o. Již přes 10 let je odborníkem na mzdové účetnictví a personalistiku. Tato témata také přednáší jak odborné veřejnosti, tak majitelům firem. Filip Krejčí je autorem vybraných odborných článků informujících o novinkách v mzdové oblasti.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz