Bezpečnostní opatření

Bude na nádraží kontrola jako na letišti? Kraje chtějí větší ochranu

Bude na nádraží kontrola jako na letišti? Kraje chtějí větší ochranu
Zdroj: Profimedia

Jako na letištích by to v budoucnu mohlo vypadat i na autobusových a vlakových nádražích. Kraje totiž chtějí více chránit cestující před teroristickým útokem. Na významných dopravních uzlech by se tak mohly objevit bezpečnostní rámy nebo kamery na rozpoznávání obličejů. Informaci přinesl páteční deník Mladá fronta Dnes.

Česká nádraží nejsou prakticky zabezpečena proti případnému teroristickému útoku. Jednotlivé kraje proto zpracují analýzu jak důležité dopravní uzly ochránit.

"Bezpečnost na dopravních terminálech veřejné dopravy dosud nebyla řešena žádným konkrétním opatřením, ale pouze běžnými pravidly," řekl MF Dnes náměstek organizátora pražské dopravy Ropid Petr Pšenička.

Zda na vlakových a autobusových nádražích přibudou bezpečnostní rámy nebo kamery na rozpoznávání obličejů se tak ještě rozhodne. Podle ministerstva dopravy tomu musí předcházet důkladné zhodnocení, jaká opatření mají smysl a kde. Na to vyčlení ministerstvo Dana Ťoka (za ANO) deset milionů korun.

Související obsah

"Poté ministerstvo zváží, zda krajům přispěje v podobě další dotace na pořízení vybraného bezpečnostního vybavení," uvedla pro deník mluvčí ministerstva Lenka Rezková.

V Evropě jsou však přísná bezpečnostní opatření v železniční dopravě pouze ve Španělsku. Tady musí cestující procházet detektory kovu. Důkladně se kontrolují také vlaky Eurostar mezi Francií a Velkou Británií.

Plošné zavedení skenerů ale podle českého ministerstva nutné není. Minimálně dokud se bezpečnostní situace výrazně nezmění. Kromě významných dopravních uzlů ale chtějí krajské úřady posílit bezpečnost i ve školách, v nemocnicích nebo při jednorázových kulturních akcích.

pan, TN.cz

K tématu Bezpečnostní opatření

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz