Luděk Munzar

Loučení s Munzarem: Smích střídal slzy, pohřeb neměl obdoby

Lidé se dnes naposledy rozloučili s hercem Luďkem Munzarem (†85). Smuteční obřad se konal v Národním divadle. Na poslední cestu přišly herce vyprovodit stovky lidí.

Lidé se před Národním divadlem tísnili ještě dlouho před jeho otevřením. Fronty ke vchodu měly z obou stran desítky metrů, rozloučit s legendárním hercem se přišly stovky lidí. 

Před samotným rozloučením nad divadlem přeletěly dva letouny typu L 200 Morava. Něco takové Česko nepamatuje.

Kolem hercovy rakve drželi čestnou stráž jeho herečtí kolegové. Celkem se jich vystřídalo 66. Mezi nimi například Jiří Lábus, Petr Kostka, Jana Boušková, Vlastimil Harapes, Viktor Preiss a celá řada dalších. 

Jako první promluvil ředitel Národního divadla Jan Burian. Ten zavzpomínal nejen na Munzarovy začátky v Národním divadle, ale také na jeho největší role. "Umělecká autorita, oblíbený partner starších kolegů, později vzor mladších herců," ocenil Munzara. Vyzdvihl také, že jeho žena Jana Hlaváčová za všech okolností stála při něm. 

Herečka Taťána Medvecká ocenila Munzarův divadelní talent. "V Národním divadle vydal své nejlepší síly a patřil k vyvoleným, kteří vytvořili významnou divadelní epochu. Věřila jsem vám to, tak jako jsem vám věřila vždycky, protože vaše slova měla váhu," řekla. "Za chvíle společně strávené na jevišti vám děkuju. Byl jste nejen velký umělec, ale skromný, pokorný a moudrý člověk," dodala Medvecká, která jen stěží zadržovala slzy. 

Iva Janžurová prozradila, jak vzpurný byl Munzar pacient. Prý v zimě prosekával led na bazénu, aby se mohl osvěžit v ledové vodě. "Svědčilo to o tom, že se nevzdáváš. Vím, že sis to nenamířil rovnou nahoru, ještě teď provádíš nizoučko nad námi kreace ve svém větroni. Můžeš to dělat, protože teď jsi neviditelný. Ještě si zakruž," vzkázala mu kolegyně.

Vzpomínala také na to, jak velcí byli s Munzarem kamarádi. Dokonce zažertovala, že mají možná společného předka - proto jsou prý oba zrzaví. Narodili se totiž ve vesnicích vzdálených jen pár kilometrů od sebe. "Musel to být dezertér ze švédských vojsk, který se snažil dostat z Prahy do Rakous a uvízl v laskavé náruči," řekla. Mohli si prý spolu povídat o všem. "Děkuji ti za chvíle samozřejmého přátelství," dodala.

Ivan Trojan se přiznal, že teprve na zkoušce, na které viděl hrát Munzara, pochopil, proč chce být hercem. "Má to smysl, pokud se to dělá tak, jak jste to dělal vy. Za všechny generace herců, které jste inspiroval, a za tisíce zasažených srdcí diváků vám děkuji," řekl. 

Mezi jednotlivými projevy se promítala videa z hercova profesního i soukromého života. I díky nim v publiku smích střídal slzy. Na závěr zahrála státní hymna a lidé aplaudovali vestoje.

Před zahájením posledního rozloučení měli lidé možnost podepsat se do kondolenční knihy a položit květinu k rakvi na jevišti. Odpoledne se potom konal v krematoriu v Motole pohřeb rodinném v kruhu.

Luděk Munzar zemřel v sobotu 26. ledna ve své vile v pražských Modřanech. Vystudoval herectví na pražské DAMU, byl dlouholetým členem Národního divadla v Praze. Na začátku své kariéry se objevil například ve filmech Dědeček automobil od Alfréda Radoka nebo v dramatech Kočár do Vídně a Dnes naposled.

V roce 1982 získal titul Zasloužilý umělec. V roce 1990 však i se svou ženou Janou Hlaváčovou angažmá v Národním divadle opustil. V roce 2011 obdržel Cenu Thálii za celoživotní mistrovství v oboru činohra.

Záznam z pohřbu Luďka Munzara: 

mom, TN.cz

K tématu Luděk Munzar

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz