Domácí

Obří únik dat občanů z databáze ministerstva práce? Úřad vše tají

Obří únik dat občanů z databáze ministerstva práce? Úřad vše tají
Ilustrační snímek | Zdroj: Getty Images

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) možná čelí vážnému problému. Podle Deníku.cz do jeho informačního systému měl přístup "třetí subjekt." Informační systémy resortu obsahují údaje prakticky o všech obyvatelích Česka, o problému ale resort mluvit nemůže a nechce.

Informačními systémy ministerstva práce by se měl zabývat Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) kvůli možným bezpečnostním problémům. Informoval o tom Deník.cz. Podle něj zástupci ministerstva na čtvrtečním jednání sociálního výboru řekli, že k údajům měl přístup nějaký třetí subjekt.

"Existuje riziko, že by tam mohl být nějaký problém, řešíme to s NÚKIB," řekla výboru zastupující náměstkyně ministerstva práce Lenka Bočková. Podrobnosti ale s ohledem na citlivost informací odmítla sdělit. S tím se odmítl smířit poslanec Aleš Juchelka (ANO), uvedl Ekonomický deník. "Ta odpověď je nedostatečná. Zajímá mě, jestli máte přehled, kdo má z externistů přístup k datům, když to řeší NÚKIB?" zeptal se Bočkové. Ta mu však odpovědět nedokázala.

"Je pro mě šokující informace, že to řeší NÚKIB. Je důležitá informace, jestli má někdo přístup k datům milionů občanů, a kdo," tvrdí Juchelka. Bočková mu podle Ekonomického deníku ale řekla, že je ve funkci dva měsíce a nemůže znát všechno do detailu.

Mluvčí ministerstva Barbara Hanousek Eckhardová potvrdila, že resort nyní spolupracuje s NÚKIB, nemůže ale poskytnout žádné informace. Problém je natolik citlivý, že o něm nedostávají informace ani samotní zaměstnanci ministerstva - tedy ti, kteří nemají příslušnou bezpečnostní prověrku, tvrdí Eckhardová.

Mluvčí NÚKIB Radek Holý rovněž odmítá sdělit jakékoliv informace, a to ani obecného charakteru. "Byli jsme tam, provedli jsme kontrolu, víc vám k tomu ale neřeknu," řekl pro TN.cz Holý.

Informační systémy ministerstva práce obsahují informace například o výplatě sociálních dávek, správě lidských zdrojů, zpracování mzdové agendy a jiné. Zahrnují tudíž údaje v podstatě o všech obyvatelích České republiky.

V souvislosti s informačními systémy ministerstvo čelí ještě jednomu problému - od loňského ledna nemá náměstka pro informační systémy. Podle ministerstva je to kvůli nedostatku uchazečů. V minulých kolech podle tajemnice Ingrid Štegmannové nebyl žádný zájemce. Tajné služby tak nemají podle šéfa podvýboru pro IT a dávkové systémy Lukáše Koláříka (Piráti) s kým záležitosti řešit, protože na to nikdo nemá v resortu prověrku.

Situace je však mnohem víc zamotaná. Mluvčí ministerstva totiž obvinění Pirátů označila za "kachnu" a Kolářík se podle ni později ministryni práce Maláčové omluvil. Lukáš Kolářík to uvedl na pravou míru a sdělil TN.cz, že se ministryni omluvil za něco jiného, nikoliv za výrok o tajných službách.

"Za tím si stojím a je to pravda. Tajné služby nyní nemají žádného partnera, s kterým by mohli komunikovat problematiku systémů na MPSV. Mají na tom svůj zájem, protože v těchto systémech jsou evidováni jejich agenti a krycí identity. Vzhledem k výše uvedenému teď uvažuji, zda by to neměl také řešit výbor pro bezpečnost," uvedl Kolářík.

"Ohledne přístupu dat třetích stran - toto dle mých informací není pravda," vyjadřuje se ke kauze Kolářík. "Na MPSV existuje projekt LIS, který má za úkol migrovat data z databází OKsystem, aby je mohly využívat i dodavatelé dalších agend. Tento proces je zpětně auditovatelný, tady nebepezpečí nevidím," dodal.

Související obsah

Ministerstvo práce už nějakou dobu připravuje nové informační systémy pro vyplácení dávek a agendu zaměstnanosti. Podle Eckhardové je současný informační systém, jehož dodavatelem je firma OKsystem, velmi drahý. Přípravy na nový jednotný systém se ale protáhly a smlouva s OKsystem tak musela být prodloužena, což je pro resort velmi nákladné. Plný provoz nového systému by měl začít až od konce roku 2020.

V souvislosti s OKsystémem má Lukáš Kolářík velké výhrady ke kariérnímu postupu Lenky Bočkové. Ta se podle něj stala pověřenou náměstkyní v den podpisu opce prodlužující kontrakt s firmou Oksystém za zhruba miliardu korun.

"Tuto smlouvu ovšem nikdo podepsat nechtěl, protože je velké podezření, že ten podpis je nezákonný. Podpis je tedy pravděpodobně v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Povýšení magistry Bočkové ve mně vyvolalo spoustu otázek," sdělil TN.cz Kolářík.

sei, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz