Domácí

Obří únik dat občanů z databáze ministerstva práce? Úřad vše tají

Obří únik dat občanů z databáze ministerstva práce? Úřad vše tají
Ilustrační snímek | Zdroj: Getty Images

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) možná čelí vážnému problému. Podle Deníku.cz do jeho informačního systému měl přístup "třetí subjekt." Informační systémy resortu obsahují údaje prakticky o všech obyvatelích Česka, o problému ale resort mluvit nemůže a nechce.

Informačními systémy ministerstva práce by se měl zabývat Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) kvůli možným bezpečnostním problémům. Informoval o tom Deník.cz. Podle něj zástupci ministerstva na čtvrtečním jednání sociálního výboru řekli, že k údajům měl přístup nějaký třetí subjekt.

"Existuje riziko, že by tam mohl být nějaký problém, řešíme to s NÚKIB," řekla výboru zastupující náměstkyně ministerstva práce Lenka Bočková. Podrobnosti ale s ohledem na citlivost informací odmítla sdělit. S tím se odmítl smířit poslanec Aleš Juchelka (ANO), uvedl Ekonomický deník. "Ta odpověď je nedostatečná. Zajímá mě, jestli máte přehled, kdo má z externistů přístup k datům, když to řeší NÚKIB?" zeptal se Bočkové. Ta mu však odpovědět nedokázala.

"Je pro mě šokující informace, že to řeší NÚKIB. Je důležitá informace, jestli má někdo přístup k datům milionů občanů, a kdo," tvrdí Juchelka. Bočková mu podle Ekonomického deníku ale řekla, že je ve funkci dva měsíce a nemůže znát všechno do detailu.

Mluvčí ministerstva Barbara Hanousek Eckhardová potvrdila, že resort nyní spolupracuje s NÚKIB, nemůže ale poskytnout žádné informace. Problém je natolik citlivý, že o něm nedostávají informace ani samotní zaměstnanci ministerstva - tedy ti, kteří nemají příslušnou bezpečnostní prověrku, tvrdí Eckhardová.

Mluvčí NÚKIB Radek Holý rovněž odmítá sdělit jakékoliv informace, a to ani obecného charakteru. "Byli jsme tam, provedli jsme kontrolu, víc vám k tomu ale neřeknu," řekl pro TN.cz Holý.

Informační systémy ministerstva práce obsahují informace například o výplatě sociálních dávek, správě lidských zdrojů, zpracování mzdové agendy a jiné. Zahrnují tudíž údaje v podstatě o všech obyvatelích České republiky.

V souvislosti s informačními systémy ministerstvo čelí ještě jednomu problému - od loňského ledna nemá náměstka pro informační systémy. Podle ministerstva je to kvůli nedostatku uchazečů. V minulých kolech podle tajemnice Ingrid Štegmannové nebyl žádný zájemce. Tajné služby tak nemají podle šéfa podvýboru pro IT a dávkové systémy Lukáše Koláříka (Piráti) s kým záležitosti řešit, protože na to nikdo nemá v resortu prověrku.

Situace je však mnohem víc zamotaná. Mluvčí ministerstva totiž obvinění Pirátů označila za "kachnu" a Kolářík se podle ni později ministryni práce Maláčové omluvil. Lukáš Kolářík to uvedl na pravou míru a sdělil TN.cz, že se ministryni omluvil za něco jiného, nikoliv za výrok o tajných službách.

"Za tím si stojím a je to pravda. Tajné služby nyní nemají žádného partnera, s kterým by mohli komunikovat problematiku systémů na MPSV. Mají na tom svůj zájem, protože v těchto systémech jsou evidováni jejich agenti a krycí identity. Vzhledem k výše uvedenému teď uvažuji, zda by to neměl také řešit výbor pro bezpečnost," uvedl Kolářík.

"Ohledne přístupu dat třetích stran - toto dle mých informací není pravda," vyjadřuje se ke kauze Kolářík. "Na MPSV existuje projekt LIS, který má za úkol migrovat data z databází OKsystem, aby je mohly využívat i dodavatelé dalších agend. Tento proces je zpětně auditovatelný, tady nebepezpečí nevidím," dodal.

Související obsah

Ministerstvo práce už nějakou dobu připravuje nové informační systémy pro vyplácení dávek a agendu zaměstnanosti. Podle Eckhardové je současný informační systém, jehož dodavatelem je firma OKsystem, velmi drahý. Přípravy na nový jednotný systém se ale protáhly a smlouva s OKsystem tak musela být prodloužena, což je pro resort velmi nákladné. Plný provoz nového systému by měl začít až od konce roku 2020.

V souvislosti s OKsystémem má Lukáš Kolářík velké výhrady ke kariérnímu postupu Lenky Bočkové. Ta se podle něj stala pověřenou náměstkyní v den podpisu opce prodlužující kontrakt s firmou Oksystém za zhruba miliardu korun.

"Tuto smlouvu ovšem nikdo podepsat nechtěl, protože je velké podezření, že ten podpis je nezákonný. Podpis je tedy pravděpodobně v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Povýšení magistry Bočkové ve mně vyvolalo spoustu otázek," sdělil TN.cz Kolářík.

sei, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz