Domácí

Jarní prázdniny lákají do hor rodiny. Přibývá tam úrazů dětí

Na českých horách přibývá úrazů lyžařů i snowbordistů. Je to prý hlavně tím, že sníh je leckde namrzlý a pády jsou tak na denním pořádku. Navíc na horách je teď víc lidí a to i proto, že děti mají jarní prázdniny. Jen v Krkonoších zasahuje horská služba v průměru i 40krát za den.

Horská služba má jen několik desítek členů. Právě šest týdnů v roce, kdy se na horách střídají turnusy jarních prázdnin, si záchranáři neodpočinou. Ve čtvrtek předávali do sanitky a později do vrtulníku záchranné služby mladého snowboardistu, který na černé sjezdovce ve Špindlu havaroval ve vysoké rychlosti.

"Čtrnáctiletý cizinec na snowboardu spadl tak nešťastně, že byl v bezvědomí," uvedl Pavel Jirsa z krkonošské horské službě. Členové horské služby vyráželi za minulou zimní sezónu do akce více než 7500krát. A letos bude tento rekord zřejmě překonán. Jen v Krkonoších je to v průměru přes 250krát týdně.

Související obsah

Policisté stále ještě hledají svědky srážky ze sjezdovky na Benecku. Poslední lednový den tu žena srazila teprve 8letou lyžařku. Svědci by mohli pomoci s rekonstrukcí nehody, jak žena, tak otec vážně zraněné dívky totiž incident popisují odlišně.

Ne všechny děti ale mají možnost s rodiči trávit jarní prázdniny na horách. Zaměstnaní rodiče školáků proto řeší problém kam se svými dětmi. Drtivá většina základních škol totiž v době prázdnin družiny zavírá. Vhodnou alternativou jsou tak třeba příměstské tábory, které jsou zavedené při domech dětí a mládeže.

Související obsah

Ten ostrovský v Podhůří Krušných hor například nabízí hned tři typy táborů. S bruslením, s vycházkami a činností v ekocentru a lyžováním. O děti se postarají od rána až do odpoledních hodin. "Samozřejmě, že na každém jarním táboře máme vždy kvalifikované lidi. Ať jsou to pedagogové nebo učitelé tělesné výchovy," uvádí Dagmar Gburová z městského domu dětí a mládeže v Ostrově. V Karlových Varech zase sází na pestrost. Děti čeká bazén, návštěva letiště a soutěže.

Za příměstský tábor zaplatí rodiče za jedno dítě na týden v průměru kolem tisíce korun. Kolem 1300 korun pak i se svačinou a obědy.
 

Filip Pultar, František Nyklas, Petr Zapletal, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz