Zahraničí

Most v Janově půjde k zemi, na jeho místě chtějí postavit nový

V italském Janově začala demolice Morandiho mostu, který se zřítil loni v srpnu. Dělníci začali likvidovat jeho západní část. Práce jim potrvají nejméně šest měsíců. Do konce března pak zároveň začne vznikat i nový most.

Před více než půl rokem se italský Morandiho most zřítil a 43 lidí v jeho troskách našlo smrt. Dnes začaly první bourací práce. Dělníci s pomocí čtyř výkonných hydraulických zařízení spustili na zem první z mostovek, a to z výšky 48 metrů. "Demolice mostu je důležitým momentem. Je to vykoupení pro Janov, Ligurii a celou Itálii," uvedl italský ministr dopravy Danilo Toninelli.

Spuštění mostovky předcházela řada důkladných příprav. Už od prosince z ní dělníci postupně odstraňovali tisíce tun betonu, asfaltu a ocele. Cílem bylo odlehčit konstrukci, která sama o sobě váží přes 900 tun.

Na místě Morandiho mostu brzy vyroste nový. Pro Janov jde o jednu z důležitých dopravních i ekonomických tepen. Stavba vyjde v přepočtu na více než pět miliard korun. Auta by se po mostě mohla projet už za rok. "Na počátku roku 2020 bude nový most slavnostně otevřen. To už bude plně průjezdný," informoval Toninelli.

Související obsah

Stejný hydraulický systém pomáhal s likvidací následků i dalšího neštěstí. Ze dna vyzdvihl vrak potopené lodi Costa Concordia. Výletní parník se potopil u ostrova Giglio v roce 2012.

Morandiho most se zřítil 14. srpna. Při neštěstí spadlo z výšky téměř 45 metrů asi třicet aut. Při vyšetřování dospěly úřady k závěru, že na vině je provozovatel mostu. Ten nezajistil jeho bezpečnost, ačkoliv zřícení hrozilo několik let.
 

Háta Sassmannová, sei, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz