Vloupání

Zloděje táhnou rodinné domy, loni v nich "škodili" za 200 milionů

Podle odborníků bychom neměli brát zabezpečení svých domovů na lehkou váhu. Vloupání jsou totiž prakticky na denním pořádku. Jen v loňském roce řešili policisté zhruba 6 tisíc takových případů a objasnit se podařilo jen necelou třetinu.

Mříže na balkonech v přízemí, bezpečnostní zámky a dveře nebo kamerový systém. Policisté radí neponechat nic náhodě. Jinak mají lupiči ulehčenou práci.

Když se vezme konkrétní případ, zlodějům trvá jen několik minut, než se dostanou přes nedostatečně zabezpečené dveře. Majitel bytu si celé jejich počínání mohl prohlédnout, u vchodu měl totiž zavěšenou kameru. Zloději tehdy způsobili škodu přesahující 60 tisíc korun, a to v bytě spali tři lidé.

"Bezpečnostní dveře by vždycky měly mít mnohaúrovňové zamykání, bezpečné panty, bezpečnostní zárubeň, musí být nějakým způsobem chráněná plocha dveří, což znamená minimálně dvojitý plech aspoň milimetr silný," vypočítává odborník na zabezpečení Ivan Pavlíček.

Lupiči se loni podle statistik policie nejvíc zajímali o rodinné domy, ty byly vykradeny zhruba dva a půl tisíckrát. Dále policisté řešili 2 100 vyloupených bytů a 1 300 chat.

"Objasnit se každoročně podaří zhruba třetinu ze všech případů, to je dáno i samotným druhem kriminality, množstvím zajištěných stop a vůbec způsobem, kterým pachatelé tento druh kriminality páchají," vysvětluje mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

V rodinných domech způsobili nezvaní návštěvníci škody za asi 200 milionů korun. Poloviční pak v bytech. A z chat odcizili majetek v celkové hodnotě 26 milionů korun.

Související obsah

"U toho domu je ochrana vždy složitější a v podstatě je potřeba vždy kombinovat tu aktivní a pasivní ochranu. Pasivní ochranou se myslí různé mříže, fólie na sklo, bezpečnostní dveře, zabezpečená vrata, aktivní může být alarm nebo kamery," dodává Pavlíček.

Mezi případy, které policisté vyřešili v letošním roce, se zařadí ten z Plzně z poloviny ledna. Mladý zloděj se tam vloupal do bytu a zatímco si dával lup do tašky, probudil se ve vedlejší místnosti majitel a zavolal policisty. Recidivista jim pak sám otevřel vchodové dveře.

pez, Veronika Polášková, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz