Spalničky

Spalničky děsí Čechy, vozí si je z dovolené. V těchto zemích pozor

Až pětina lidí v Česku, kteří onemocní spalničkami, se nakazila v zahraničí. Nejrizikovější jsou například země, ve kterých není očkování proti spalničkám povinné. Počet nakažených u nás dál prudce roste.

Rýmou, zvýšenou teplotou a zánětem spojivek to teprve začíná. Po přibližně třech až čtyřech dnech se na těle objeví červené fleky. To jsou spalničky, jedna z nejnakažlivějších infekčních nemocí, kterou si stále více lidí vozí ze zahraničí jako nepříjemný suvenýr.

Podobně jako žena z Plzeňska, která si spalničky přivezla před čtyřmi týdny z Gruzie. "Uvedený případ evidujeme, musím poznamenat, že se nejedná o neobvyklou událost. Kontaktujeme místně příslušnou krajskou stanici, která naše spoluobčany informuje," potvrdila hlavní hygienička Eva Gottvaldová.

Hygiena teď vyzývá všechny cestující, kteří v úterý 15. ledna letěli z Gruzie do Prahy, aby se přihlásili a nechali se vyšetřit, zda se také nenakazili a nestali se přenašeči. Největší riziko nákazy je ve východoevropských zemích, jako je právě Gruzie nebo Rusko a Ukrajina. Tam se loni nakazilo 54 tisíc lidí.

"Epidemie spalniček jsou zaznamenávány například ve Francii, v Řecku a Itálii. V České republice od začátku tohoto roku evidujeme 88 případů spalniček," doplnila Gottvaldová. Jen letos do Česka přicestovalo 17 lidí nakažených spalničkami.

Související obsah

Pokud cestujete do země s vysokým výskytem spalniček, měli byste se nechat přeočkovat. Lékaři totiž upozorňují, že vakcinace z dětství nemusí chránit celý život.

"Pokud je v cílové destinaci stanovena povinnost být očkován, tak se to dozvídáte automaticky při uzavírání smlouvy o zájezdu. Spalničky bývají v režimu doporučených očkování, takže podle konkrétní země," uvedla mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tereza Picková.

V loňském roce bylo v Česku 207 případů spalniček. Letos je za pouhý měsíc a půl nakažených už 88 lidí, nejvíce v Praze a Moravskoslezském kraji.

ČTĚTE TAKÉ:

Praktický průvodce očkováním. Kdy musíte s dítětem k lékaři?
Polovinu žloutenek si Češi přivezou z ciziny. Jak se bránit?

Jan Mareš/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz