Domácí

Valentýna slaví drtivá většina Čechů! Tyto dárky jsou letošní hity

Svátek zamilovaných, svatý Valentýn už je za dveřmi. Přestože k nám byl tento svátek dovezen až po roce 1989, z ekonomického hlediska je, po Vánocích a Velikonocích, třetí nejvýnosnější. Které dárky jsou nejžádanější?

Češi letos za Valentýna chtějí utratit průměrně 780 korun. Raději ho slaví muži než ženy. "Zdá se, že Češi jsou stále více ochotni utrácet. Když to vynásobíme dohromady, tak to dělá přes deset miliard. Jsou to asi dvě desetiny procenta ročního HDP v ČR," sdělil ekonom Ivan Jáč. Třeba v hypermarketech lidé utratí v den svátku o 500 korun více než obvykle.

Svátek zamilovaných slaví 84 % obyvatel České republiky, zbylých 16 % nechává Valentýn chladnými. Nejčastějším dárkem od muže je květina. Na druhém a třetím místě jsou za ní s velkým odstupem sladkosti a parfémy, pak třeba i lístky do divadel či kin. Nejdražším dárkem je ženské spodní prádlo.

"Bereme objednávky dopředu. Nejoblíbenější jsou červené růže, to je symbol lásky. A velkým hitem jsou jarní kytičky," prozradila Jana Faltová, květinářka z Liberce.

Na zamilované se připravují i restaurace. "Minulý rok jsme menu skládali z různých afrodiziakálních surovin," řekl šéfkuchař Jaroslav Jíra. "Teď budeme dělat šestichodové menu. Křepelka, selátko, aby si přišli na svoje jak muž, tak žena. Dezert bude z červené řepy a mascarpone. A bude to šest chodů napárovaných zároveň s vínem," doplnil.

Související obsah

A hosté neodejdou s prázdnou. "Budeme dávat poukázku do salonu na masáž obličeje," prozradil šéfkuchař. Zároveň sdělil, že největší nápor přichází těsně před Valentýnem.

A teď se podržte. Nejčastějším dárkem od ženy je nic! Pak už je to stejné jako u mužů. Podle průzkumu si ale všichni stejně přejí něco jiného. Pětina žen touží po romantickém zájezdu, pětina mužů po muchlování.

Odstrčenými jsou tak trochu tajné milenky a milenci. Těm dají dárek jen tři ze sta Čechů. Tak to mějme na paměti, ať ti, které opravdu milujeme, nejsou zklamaní.

ČTĚTE TAKÉ:

Tip na valentýnský dárek? Deset módních doplňků pro muže, které nikdy nevyjdou z módy
Jak probudit na Valentýna vášeň? Jídlem! RECEPTY pro inspiraci

Ivan Berka/mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz