Zahraničí

Náckové v uniformách SS prošli Budapeští. Němci jsou v šoku

Náckové v uniformách SS prošli Budapeští. Němci jsou v šoku

Tisíce neonacistů v uniformách vojáků SS o víkendu pochodovaly Budapeští. V rámci připomínky Bitvy o Budapešť křičeli účastníci nacistická hesla a veřejně hajlovali. Německá média, která o akci referovala, jsou v šoku. Policie ale zasáhnout nemohla, neboť podle organizátorů pochodu se jedná o historickou akci.

Neonacisté, převážně z Maďarska, ale i z jiných zemí, například ze Slovenska nebo Německa, se o víkendu shromáždili v Budapešti u příležitosti takzvaného Dne cti. Jde o připomínku neúspěšného pokusu německé a maďarské armády prolomit obklíčení Rudou armádou z 11. února 1945.

Deník Bild označil průvod za "nechutný". Cituje výroky, které zazněly na shromáždění. Řečníci oslavovali Adolfa Hitlera jako největšího německého státníka historie a vyzývali k boji proti "starému nepříteli - kosmopolitním globalizátorům Židům".

Akce krajně pravicových organizací se zúčastnilo několik tisíc lidí. Na akci se hajlovalo a někteří z účastníků křičeli hesla jako "Židé ven!“ a netajili se pohrdáním menšinami. V uniformách SS a se zbraněmi v ruce budily stovky účastníků pohoršení v rušných ulicích maďarského hlavního města.

Neonacisté si od roku 1997 touto akcí připomínají padlé vojáky Wehrmachtu. Jelikož neonacisticky zaměření organizátoři akce pochod ohlásili jako "historickou rekonstrukci", maďarská policie nemohla nošení nacistických uniforem a případnému hajlování nijak zabránit. Podle mnohých svědků akce jde však jen o bezostyšné šíření nenávisti.

Průběh akce se pokusily narušit skupiny Antifa nebo romské organizace. Policie je rozdělila.

mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz