Domácí

Ohromný tanker je konečně na cestě, na vodu čekal půl roku

Po půl roce čekání konečně vyplul chemický tanker po Labi ke svému majiteli. Na řece musel v Ústí nad Labem překonat střekovská zdymadla. Přepravu doteď brzdil nedostatek vody.

Loď výrobci dokončili v Lhotce nad Labem už v červenci loňského roku, kdy ji spustili také na řeku. Od té doby ale kotvila v přístavu v Lovosicích a ke svému majiteli mohla vyplout až dnes. V řece bylo totiž málo vody a tak se muselo čekat, až hladina Labe stoupne. To se stalo až nyní díky oblevě v posledních dnech. Dvouplášťový chemický přepravník zavezou do Hamburku dva remorkéry.

Tanker měří 110 metrů, výška trupu je pět a půl metru a šířka 13 a půl metru. Musel zdolávat střekovská zdymadla. To mu trvalo asi hodinu.

"Musí se vypustit komora, zase aby se srovnala hladina s hladinou pod plavební komorou. Jakmile k tomu dojde, my otevřeme vrata a loď může vyplout," popsal technický náměstek provozu Roudnice nad Labem Petr Plesnej.

Loď patří mezi největší chemické tankery pro vnitrozemskou plavbu, které byly v České republice vyrobeny. Od ledna tohoto roku mohou v Evropě plout právě jen dvouplášťové lodě. Zakázané jednoplášťové tak končí ve šrotu nebo jsou v loděnicích přestavovány.

Související obsah

Vyrobit takový tanker není nic jednoduchého a trvá to více než rok. Tanker je navíc mimořádný tím, že má hlubší ponor. Po Labi tak může plout jenom bez motorů, jinak by uvízl na dně řeky.
 

Jitka Fárová / klma, tn.cz / TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz