Domácí

STEM: ANO velmi oslabilo, volby by i tak vyhrálo. Uspělo by 7 stran

STEM: ANO velmi oslabilo, volby by i tak vyhrálo. Uspělo by 7 stran
Zdroj: Profimedia

Kdyby se volby konaly na začátku února, do Poslanecké sněmovny by se dostalo celkem sedm stran. I přes pokles v modelu i počtu mandátů stále vede hnutí ANO, které s velkým odstupem následují Piráti. Ti dosáhli v preferencích i volebním modelu svého nejlepšího výsledku.

Koncem ledna a začátkem února by se do Sněmovny dostalo celkem sedm stran. Starostové a TOP 09 by podle šetření agentury STEM zůstali pod pětiprocentní hranicí, kvůli statistické chybě se ale nedá určit, zda by se do Poslanecké sněmovny dostali.

Největších sympatií mezi voliči dosáhlo hnutí ANO, které by v hypotetických volbách nyní volilo až 31,9 % voličů. Oproti prosincovému průzkumu je to pokles o téměř 4 procentní body. Hnutí by podle nového modelu ztratilo 13 mandátů. Podle STEM to může být i vlivem avizované volební účasti.

Díky tomu by posílily všechny strany vyjma SPD a KSČM. Piráti by získali o 10 mandátů více, s 15,7 % se řadí na druhé místo. Piráti v tomto šetření dosáhli v preferencích i volebním modelu svého nejlepšího výsledku.

Zdroj: STEM

Následuje ODS s 11 %, která podle výzkumu od poloviny loňského roku mírně ztrácí. Mírně posílila KSČM , ke které se přiklání až 8,5 % voličů, a také ČSSD s 8,3 %.

Související obsah

Počátek roku přinesl SPD (7,7 %) mírné zlepšení z hlediska preferencí i volebního modelu a KDU-čsl (6 %). Další strany jsou pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Vývoj podpory jednotlivých stran od voleb 2013:

Zdroj: STEM
klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz