Domácí

Zvířata v zoo se nesmí nudit! Staví sněhuláky, hrajou si na popelky

Zoologické zahrady neustále hledají nové způsoby, jak zvířatům zpestřit prostředí. Jde o tzv. obohacování života zvířat. Jak probíhá například v pražské zoo?

Hračky, míče, pachové stopy nebo hlavolamy. Vymýšlet hry a zábavu pro zvířata patří k zásadním prvkům chodu zoologické zahrady, a to i v zimě. "Nejde jen o to, aby zvířata měla tu správnou potravu, ty správné výběhy, ale když to hodně zjednoduším, důležité je, aby se nenudila," říká Miroslav Bobek, ředitel pražské zoo.

Nejoblíbenějším a nejčastějším obohacením je pro většinu zvířat jídlo. Proto se chovatelé snaží v rámci hry oblíbenou potravu schovat do různých úkrytů a míst, kam se zvířata nemohou jen tak dostat.

"Všude, kde je něco k snědku, tam je největší zábava," sdělila Markéta Lavická, specialistka na pohodu zvířat. Tak například v Indonéské džungli je pro makaky vepří nejoblíbenější zábavou vybírat rozinky z natažené houpačky.

Související obsah

"Všechno, co je sladké, ovoce je top. Zvířata jdou a za účelem získání potravy nebo dobroty se snaží vyřešit to, jak se k té dobrotě dostat," prozradil David Vala, chovatel Zoologické zahrady Praha.

Orangutani se zabaví i obyčejným prostěradlem nebo vybíráním rozsypaných vloček mezi slámou a pilinami. Jako jedni z nejtrpělivějších zvířat vůbec to vydrží klidně hodiny.

Pro jiná zvířata se ale musí vymýšlet výrazně záživnější program. "Samozřejmě zvířata, která jsou hodně aktivní pohybově, využívají různé hračky, jako jsou míče, bójky, různé barely," doplnila Lavická. Typickým příkladem jsou oblíbení lachtani.

Související obsah

Pro celkovou pohodu zvířat je obohacení přírodního prostředí, ať už v podobě jídla, her, smečky nebo návštěvníků, velmi důležitý. Proto se také stalo hlavním tématem letošní sezony v pražské zoo.

Mimo to se ale připravuje také zcela nový Rákosův pavilon věnovaný exotickým ptákům a papouškům. "Budou tady opravdu ty nejzajímavější a nejatraktivnější druhy. Bude to myslím v kontinentální Evropě vůbec nejzajímavější kolekce," dodal ředitel pražské zoo.

Kristýna Šimánková/mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz