Domácí

Nový trend na horách: Nadšenci přespávají ve vlastním karavanu!

Na českých horách se mění trendy v ubytování. Stále více lidí na ně vyráží v karavanu. Některé kempy jsou už i v únoru plně obsazené. Na nové místo se někde čeká i roky. Turisté tvrdí, že nemusí shánět hotelové pokoje rok dopředu a dovolenou řeší podle aktuálního počasí.

Nadšenci s obytnými vozy vyráží do hor a plní si tak svůj sen. "Já s karavaningem teprve začínám," vypráví jeden z nich. Podobně je na tom jeho soused, který z lyžařských bot právě vplouvá rovnou do papučí. Je v důchodu a je rád, že nemusí lézt do schodů. "Už jsem tady týden a budu ještě dva," říká.

Neúspěšné hledání volného pokoje je každoroční zimní evergreen, a tak se začali lidé na českých horách ubytovávat ve svém. "Každý rok se zájem o karavany tak o 20 procent zvyšuje," říká Petr Tesner z půjčovny karavanů. "Spím ve své posteli, mám vlastní peřiny. Zkrátka všechno mám své," libuje si další z turistek.

Ve Špindlerově Mlýně se s karavanem ubytujete za dvě osoby a den za 620 korun, za což se dá sehnat i nocleh v penzionu. Jenže karavan vítězí ve chvíli, kdy si ho na horách necháte celou zimní sezónu, vyjde to na 25 tisíc korun. O tuhle službu je zájem extrémní a v kempu není místo.

"Čeká se klidně i pár let, máme čekací listinu, kde je třeba 20 zájemců," upozorňuje Lucie Burešová, provozní Autokempu Špindlerův Mlýn. Obytnému vozu se říká chata na kolečkách a do interiéru se vejde vybavení čtyřlůžkového pokoje. Pohodlně si tady upravíte stůl, popíjíte, hrajete karty, krásně se sem vejde pět lidí.

Související obsah

Dnes mají obytné vozy ledničku, sporák, klimatizaci a hodně úložného prostoru. Jeho uživatelé si libují v tom, že dovolenou si plánují podle počasí a ne rok dopředu. "Když někde začne sněžit, zaklapnete to, jedete o 100 km dál," pochvalují si.

Novým trendům se přizpůsobují i skiareály. Na Lipně mají karavanisté vjezd volný. Podobné to je třeba i v beskydské Karolínce. "Ten trend je vzrůstající. Snažíme se nabídnout přípojku k elektrice, pakování zdarma," uvedl Jan Dudek, provozovatel Skiareálu Karolínka v Beskydech. To, co se na českých horách stává novým trendem, je například v Alpách už mnoho let samozřejmostí.

Petr Brzek/mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz