Homosexualita

Manželství pro všechny? Návrh rozdělil poslance, jednat odmítli!

Debata o možnosti, aby homosexuální páry mohly vstoupit do manželství, se i přesto, že to bylo původně v plánu, nedostala na program jednání schůze dolní komory. Poslanci diskutovat chtějí, ale později. O přesunutí debaty na březen rozhodli členové hnutí ANO, z nichž se většina hlasovaní zdržela.

Diskuse poslanců o kontroverzním tématu se opět odsunula. Z větší části kvůli 73 poslancům hnutí ANO, kteří se zdrželi hlasování. "Myslím, že bychom nebyli zcela připraveni a neměli bychom to prodiskutované. Myslím, že by to bylo na škodu věci," vysvětlil poslanec ANO Jan Volný.

"Ten návrh štěpí především klub ANO, kde spousta poslanců a poslankyň přislíbila podporu, několik z nich ale podepsalo protinávrh lidovecký a řada lidí tam váhá. A já si myslím, že to jen ten důvod, proč o tom nechtějí ani diskutovat," nesouhlasí poslanec Pirátů František Kopřiva.

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se schůze nezúčastnil. "Sněmovna tento týden trvá jen dva dny a na programu bylo hodně zásadních bodů. Sňatky homosexuálů určitě nepodceňujeme a naši poslanci jako Radka Maxová se tomuto tématu věnuje už pět let. Tento bod můžou naši poslanci podpořit k projednání na schůzi v dalších termínech," vzkázal v SMS zprávě.

Související obsah

Hlasování se nezdrželo jen hnutí ANO. Tuto taktiku zvolila i většina komunistů nebo lidovci. "My se nebráníme debatě, diskuze už tady byla zahájena a budeme v ní pokračovat, ale ne nějakým rychlým mimořádným způsobem," sdělil poslanec KDU-ČSL Marek Výborný.

"My na to nemáme v klubu jednotný názor, ale já osobně myslím, že oddalování projednání tohoto tisku je zbytečný alibismus. Nálady ve veřejnosti jsou zjevné," doplnil komunista Jiří Dolejš.

"Pro mě je prioritou něco jiného, to ale neznamená, že potom, až přijde tento bod na program, tak se k němu nevyjádřím," uvedla poslankyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová.

Naopak proti debatě, zda povýšit sňatky homosexuálů na úroveň tradičního manželství, je SPD. "Hnutí SPD považuje sexuální orientaci za plně soukromou věc občana a rozhodně nehodláme ve Sněmovně řešit, co si který občan dělá ve své ložnici," prohlásil předseda strany Tomio Okamura.

Související obsah

"Občanská demokratická strana ponechá svým poslancům možnost, aby se rozhodli a sami zvážili, zda to chtějí podpořit, nebo ne. Já to podporovat nebudu, tyto věci odporují mému přesvědčení," vyjádřil se předseda ODS Petr Fiala.

Posunout se chtěli Piráti i většina ČSSD. Ve Sněmovně je další alternativní návrh z pera poslance ANO. "Mají mít určitá práva, to znamená vdovské, vdovecké důchody, možnost osvojit si dítě toho druhého, dva dny dovolené, svatba před starostou," sdělil Patrik Nacher.

"Já si vždycky, když vidím ten návrh, vzpomenu na Shakespeara. Jednoznačně to, co růží zvem, nazváno jinak bude vonět stejně," odmítl ale jeho záměr poslanec ČSSD Petr Dolínek. Jestli se poslanci dostanou k debatě během březnové schůze, ale není jisté.

František Bůžek/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz