Pověra

Valentýn: Dívky, jakého ptáka dnes uvidíte, takového muže si vezmete

Valentýn: Dívky, jakého ptáka dnes uvidíte, takového muže si vezmete
Zdroj: Profimedia

Je už tradicí, že 14. únor patří všem zamilovaným. Název tohoto svátku se odvozuje od kněze Valentýna, který tajně oddával mladé páry. K tomuto dni se pojí řada pověr, které mají nezadaným zaručeně pomoct s nalezení toho pravého partnera.

Den svatého Valentýna je už odedávna spojen s láskou. Podle některých je svátek odvozen od svátku Lupercalia, který se slavil ve starověkém Římě. V předvečer tohoto dne byly do tzv. urny lásky vloženy lístečky se jmény dívek. Mladíci si pak lístky tahaly a dívka, jejíž jméno stálo na lístku, mu měla být v následujícím roce souzena.

Nejčastěji se svátek pojí s knězem Valentýnem. Císař Claudius II. zakazoval svým vojákům, aby se ženili - bál se totiž, že by dali přednost rodině před válkou. Valentýn ale tajně tyto páry oddával. Nakonec byl kvůli tomu zatčen a 14. února popraven.

Související obsah

Valentýn ale není jen svátkem zamilovaných, je i dnem, kdy mají nezadaní velkou šanci najít si partnera. Podle některých pověr stačí dívkám, aby sledovaly oblohu. Podle toho, jakého ptáka na obloze uvidí, takové muže si vezmou. Pokud spatří sýkorku, měl to být námořník, stehlík označuje boháče, holubice znamená, že je čeká život po boku dobrého partnera, modřinka slibuje velmi šťastného člověka a pokud uvidí kosa, čeká je život s farářem.

Jiná pověra říká, že dívka si vezme prvního muže, kterého na Den svatého Valentýna uvidí. V minulosti se to prý ulicemi jen hemžilo muži s květinami, kteří si chtěli ulovit tu správnou manželku.

Související obsah

A jak je to se slavnými valentýnkami? Tu první měl údajně poslat sám kněz Valentýn z vězení dceři dozorce. Spíše než zamilovaná pohlednice to ale byl dopis, na jehož konci stálo: "Od tvého Valentýna." Valentýnku, jakou známe dnes, poslal prý poprvé své manželce z vězení orleánský vévoda Charles.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Pověra

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Krátká zpráva

Babiš bude mít příští středu návštěvu, přijede za ním maďarský premiér

Předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) příští středu navštíví maďarský premiér Viktor Orbán. Babiš Orbána přijme v Kramářově vile, kde spolu projednají hospodářskou a průmyslovou spolupráci, obranu, migraci a dopady pandemie covidu-19. Oba premiéři se pak setkají i s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO), maďarským ministrem zahraničních věcí a obchodu Péterem Szijjártem a ministrem pro inovace a technologie Lászlem Palkovicsem. Hlavní náplní jejich setkání bude návštěva společnosti AERO Vochody AEROSPACE, která se zaměřuje na konstrukci a výrobu vojenských a civilních letadel.

Píše se na Deník.cz