Zahraničí

Dívka se přidala k ISIS! Teď je těhotná a chce zpět do Británie

Dívka se přidala k ISIS! Teď je těhotná a chce zpět do Británie
Zdroj: Profimedia

Devatenáctiletá Shamima Begumová se v roce 2015 přidala k teroristické organizaci Islámský stát (ISIS) spolu se svými dalšími dvěma kamarádkami. Vzala si jednoho z bojovníků a měla s ním dvě děti, které zemřely. Teď čeká Begumová dalšího potomka. Rozhodla se proto vrátit zpět do Británie.

Rodiče tří dívek – Shamimy Begumové, Amiry Abaseové a Kadizy Sultanaové – v roce 2015 zažili pořádný šok, když se jejich dcery rozhodly připojit se k teroristické organizaci ISIS a odcestovaly do Sýrie.

Begumová a Abaseová měly zatím štěstí, obě přežily. Na rozdíl od jejich kamarádky Sultanaové, která měla být zabita v roce 2016 během náletů. Dívky se okamžitě po příjezdu do Raqqa provdaly za džihádisty.

Begumová se svým manželem Holanďaněm Yago Riedijkem měla dvě děti, které zemřely na podvýživu a nemoci. Jelikož teď čeká svého třetího potomka, rozhodla se dívka vrátit zpět k rodičům, uvedl deník Mirror.

Související obsah

Nacházet by se měla momentálně v uprchlickém táboře na severu Sýrie. "Chci se vrátit do Británie," měla říct Begumová pracovníkům táboru. Dívka by měla být také v kontaktu se svou matkou Bethnal Green.

Svého rozhodnutí přidat se k ISIS prý Begumová nelituje, ale chce, aby její dítě bylo v bezpečí. "Mám strach, že dítě v táboře onemocní. To je důvod, proč se chci vrátit do Británie, protože o moje dítě bude postaráno," vysvětlila Begumová pro deník The Times. Přiznala také, že její manžel zabil několik muslimů a má o něm nyní smíšené pocity.

Dívka tvrdí, že byl její manžel v roce 2017 zatčen a obviněn ze špionáže. Měl se odevzdat skupině syrských bojovníků spojených se Syrskými demokratickými silami a od té doby o něm už neslyšela. Begumová se potom přesunula z Raqqa do táboru i se svými dětmi, které později zemřely.

Zatím není jasné, zda se dívka bude moci do Británie vrátit. "Británie varuje před cestami do Sýrie a částí Iráku. Kdokoliv, kdo se do těchto oblastí vydá kvůli různým důvodům, vystavuje sebe velkému nebezpečí," uvedl Ben Wallace, bezpečnostní ministr.

Související obsah

"Kdokoliv, kdo se chce vrátit a účastnil se konfliktu v Sýrii nebo v Iráku, musí očekávat, že bude policií vyšetřovaný, aby bylo zjištěno, zda se dopustil trestných činů a dále, zda nepředstavuje hrozbu pro naši národní bezpečnost," vysvětlil Wallace.

Jednotlivci také mohou být odsouzeni za zločiny, které spáchali v zahraničí. "Můžeme také použít dočasný příkaz pro vyloučení kvůli návratu osoby do Spojeného království," dodal Wallace.

Příkaz zamezuje osobám vrátit se zpět do Británie a je v souladu s rozhodnutím ministerstva zahraničních věcí. Většinou se tento příkaz dává, pokud byla osoba spojena s terorismem mimo Británii, nebo pokud by mohla ohrozit bezpečnost obyvatel.

reg, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz