Domácí

Dítě z babyboxu má nové rodiče, chce ho ale i biologická rodina

Dvouletý chlapeček, kterého na konci ledna odložili rodiče v pelhřimovském babyboxu, se sžívá s novou pěstounskou rodinou. Jenže zájem teď o něj mají i jeho biologičtí prarodiče a vše tak může skončit až u soudu. Navíc hrozilo i to, že s novým jménem a totožností by měl i dva rodné listy a dvě občanství.

Právě v těchto dnech chlapeček slaví narozeniny. Už v nové rodině. Dvouletý chlapeček nalezený v babyboxu se s novou pěstounskou rodinou podle našich informací bez problémů sžil.

"Myslím si, že nějaké střípky paměti tam budou, ale pokud se k němu bude ta rodiny chovat hezky a v té původní rodině měl nějaké traumatické zážitky, tak to bude vytěsňovat a bude se sžívat s tím novým prostředím," vysvětlila psychiatrička Naďa Kovaříková.

Jenže vše se může ještě zkomplikovat. Zájem o chlapce má teď totiž podle všeho i část jeho původní rodiny z jižních Čech. Může to skončit až u soudu.

"Se tam do toho připletl nějaký jejich dědeček a teta a ti zase to dítě chtějí. To je potřeba, aby posoudil opatrovnický soudce," uvedl zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess.

Související obsah

"Orgán sociálně právní ochrany dětí a soud dávají přednost právě zájemcům z biologické rodiny, aby se dítě dostalo zpátky do svého sociálního prostředí," vysvětlila vedoucí odboru sociálních věcí Kraje Vysočina Věra Švarcová.

Je ovšem na posouzení úřadů, jestli se v tomto případě příbuzní budou schopni o něj postarat. "S takovým případem jsem se nesetkal," doplnil Hess.

Navíc v tomto případě hrozilo, že chlapeček bude mít dvojí občanství. Po nalezení dostal nové jméno Karel Spěváček. Jenže stále ještě má i svůj původní rodný list a další doklady. Řízení o jeho nové identitě bylo pozastaveno.
 

David Pik / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz