Brexit

Britové se zásobují léky i pytli na mrtvoly! Děsí je tvrdý brexit

Britové se zásobují léky i pytli na mrtvoly! Děsí je tvrdý brexit
Zdroj: Thinkstockphotos

Britové se čím dál tím víc obávají tzv. tvrdého brexitu, který by znamenal, že země z EU vystoupí bez jakékoliv dohody. Ministerstvo zdravotnictví se začalo zásobit a shromažďuje nejen léky, ale také třeba pytle na mrtvoly.

Velká Británie má z Evropské unie vystoupit už za měsíc a půl, dohoda je ale stále v nedohlednu. V zemi rostou obavy z tzv. tvrdého nebo divokého brexitu, který by znamenal, že Britové ze dne na den přijdou o všechny výhody včetně volného pohybu lidí, zboží a obchodu.

Vláda už se proto začala připravovat na nejhorší. Zásobuje se především ministerstvo zdravotnictví, jak vyšlo najevo z dopisu šéfa resortu. List, který napsal náměstek ministra Stephen Hammond nejmenovanému konzervativnímu poslanci, unikl na twitter. Píše o tom portál Daily Mail.

"Uvědomujeme si, že udržet dodávky všech zdravotnických výrobků včetně léčiv, radioizotopů, vakcín, krevních produktů, zařízení a spotřebního materiálu, včetně pytlů na mrtvoly, poté, co Spojené království opustí EU, je naprosto klíčové," napsal náměstek.

Zároveň Hammond ujistil, že je jeho resort připraven na všechny varianty - především na situaci, kdy bude přerušen dovoz zboží z ostatních evropských zemí. "Pokud všichni udělají, co mají, jsme si jisti, že dodávky léků a dalších zdravotnických produktů ovlivněny nebudou," sdělil Hammond.

Související obsah

Podle dostupných statistik je do Velké Británie a Severního Irska ze zemí EU každý měsíc dováženo zhruba 37 milionů balení léků. Pokud premiérka Theresa Mayová neprosadí v parlamentu dohodu o odchodu, budou zřejmě s dodavateli podepsány smlouvy o krátkodobé spolupráci.

Na divoký brexit se chystají také bezpečnostní složky státu. Šéf zpravodajské služby MI6 Alex Younger by měl tento rok odejít do důchodu, v rámci zachování kontinuity ale ve funkci zůstane. Déle na pozici zůstane zřejmě také šéf kontrarozvědky MI5 Andrew Parker.


Podívejte se na reportáž TV Nova o brexitu:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz