Domácí

Spalničky se v Česku dál šíří! V Praze za týden onemocnělo 14 lidí

Spalničky se v Česku dál šíří! V Praze za týden onemocnělo 14 lidí
Zdroj: Thinkstockphotos

Počet nemocných spalničkami v České republice stále stoupá. Podle Hygienické stanice hlavního města Prahy přibylo v týdnu dalších 14 nových případů. Jen v letošním roce v Praze už onemocnělo spalničkami 65 lidí. Problémy jsou také v Moravskoslezském kraji, kde se nemocí nakazilo tolik lidí, co loni za celý rok.

Praha hlásí další případy spalniček, které přibývají každý týden. "Hygienická stanice hlavního města Prahy zaznamenává v 7. kalendářním týdnu roku 2019 další nárůst počtu nemocných spalničkami v metropoli. Laboratorně je v Praze k dnešnímu dni, tj. k 15. 2. 2019, potvrzeno 14 nových případů," uvedl mluvčí hygienické stanice Zbyněk Boublík.

Od ledna letošního roku se v Praze nakazilo spalničkami už 65 lidí. "Od začátku roku 2018, kdy HSHMP začala opětovně detailně zvýšený počet nemocných spalničkami sledovat, je tak celkový počet nemocných v Praze 167," doplnil Boublík.

Počet nemocných přibývá i v Moravskoslezském kraji, kdy od ledna letošního roku do 14. února onemocnělo spalničkami 16 lidí a u dalšího člověka provádí krajská hygienická stanice epidemiologické šetření.

Související obsah

"K většině případů došlo t.č. na území města Ostravy, 1 případ byl zaznamenán v okrese Frýdek-Místek a 2 případy v okrese Bruntál. Kromě jednoho importovaného případu z Polska všichni nemocní pobývali na území města Ostravy. Onemocnění postihlo osoby ve věku 0-56 let, 6 dětí, 10 dospělých," informovala hygienická stanice na svém webu.

Většina nakažených osob nebyla proti nemoci očkovaná. "62% nemocných proti spalničkám nebylo vůbec očkováno, případně bylo očkováno pouze 1 dávkou vakcíny v dětství, která nezaručuje dostatečnou ochranu. 6 nemocných dětí nebylo očkováno, z toho 3 děti nemohly být očkovány s ohledem na nízký věk. 5 dospělých, kteří byli v dětství řádně očkovaní, spadá do věkové kategorie, kde došlo k tzv. vyvanutí imunity," dodala stanice.

Krajská hygienická stanice vyzývá občany, aby v případě výskytu horečky spojené s vyrážkou zavolali nejdříve praktickému lékaři nebo na pohotovost a řídili se jejich pokyny. Lidé by také v případě onemocnění neměli jezdit hromadnou dopravou.

Dále by se měli rodiče s dítětem, které není očkované, vyhnout velkým skupinám lidí. Důležité je také nechat své děti očkovat včas, a to do 13. měsíce věku a v případě zvýšeného rizika už od 9. měsíce.

Připomeňte si reportáž o spalničkách z Televizních novin:

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz