Zajímavosti

Lámete si hlavu s dresscody? Odborník radí, co který znamená!

Sezóna plesů a oslav je v plném proudu. Lidi ale často překvapí, že na pozvánce na takovou akci je předepsaný dresscode - tedy důrazné doporučení, co si mají obléct. Jenže s tím má právě většina lidí problém, protože anglickým termínům nerozumí.

Pozvánky, na kterých je předepsaný dresscode, se objevují stále častěji. Zatímco dřív se vyžadoval jen na nejvýznamnějších společenských akcích, dnes se stává běžnou záležitostí. Taky si s tím, co který typ znamená, lámete hlavu? Už nemusíte.

WHITE TIE

White Tie je tím nejhonosnějším dresscodem, který vás může na společenské akci potkat. Užívá se při výjimečných událostech, jako jsou plesy v opeře či ceremoniály v nejvyšších kruzích. Pro pána to znamená frak, bílý motýlek a dáma musí mít dlouhé šaty.

BLACK TIE

Takzvaný black tie je oblečením pro slavnostní příležitosti. "To pro muže znamená smoking, černý motýlek, lesklé klopy. Dámy mohou mít krátké i dlouhé šaty," říká mistr etikety Ladislav Špaček. "Šaty by měly být nejlépe v černé nebo jiné tmavé barvě. Obyčejný oblek nebo kravata jsou u mužů naprosto nepřípustné," upozorňuje.

Související obsah

FORMAL DRESS

"To znamená, že bychom měli být oblečeni formálně, takže pánové černý oblek, bílou košili a kravatu a ženy koktejlky," vysvětluje Špaček.

COCKTAIL ATTIRE

Používá se na akce, jako jsou firemní večírky nebo svatby. Název cocktail je odvozený z pestrobarevnosti kohoutího ocasu. "Ženy budou hýřit barvami, pánové by měli mít černý oblek, ale je-li to odpoledne nebo večer, můžou mít světle modrý oblek, šedý a tak podobně," objasňuje odborník.

Dresscode na MATURITNÍ PLES

Na maturitní ples jsou vhodné koktejlky, pokud se ale dívky chtějí blýsknout, mohou zvolit i šaty dlouhé. "Dívky by si určitě měly obout lodičky a vzít punčošky. Pánové by měli mít kravatu a oblek. Dnes už pořídíme oblek velmi lacině," dodává Špaček.

Související obsah

PLES bez předepsaného dresscodu

"V takovém případě bychom měli myslet alespoň na základní pravidla," je přesvědčen Špaček. "K černému obleku muž nosí černé šněrovací boty. Mokasíny si vezme, má-li jiné sako a jiné kalhoty," doporučuje.

Vedle dokonalého dresscodu je ale třeba myslet i na vhodné chování. Hulváta od ostudy nezachrání ani ten nejdražší oblek.

Barbora Šimková/mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz