Domácí

V bytě v Opavě unikal plyn. V nemocnici skončilo pět lidí

V bytě v Opavě unikal plyn. V nemocnici skončilo pět lidí
Zdroj: Profimedia

Pět lidí se v neděli přiotrávilo oxidem uhelnatým v bytě v Opavě. Na místě zasahovali hasiči i záchranná služba, všechny zraněné zdravotníci transportovali do nemocnice.

Moravskoslezští hasiči zasahovali spolu s posádkami záchranné služby v neděli půl hodiny po poledni v jednom z bytů v Opavě. Pět osob se tam nadýchalo uniklého oxidu uhelnatého. "Po příjezdu na místo události se již zdravotníci starali o jednu osobu v bezvědomí. Hasiči i přes probíhající přirozené odvětrání naměřili v koupelně koncentraci ve výši 130 ppm," sdělil mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák.

"Patnáctiletá dívka byla blízkými objevena v koupelně, v níž se rovněž nalézal plynový spotřebič, v bezvědomí. Po příjezdu na místo události a vstupu do bytu, začalo záchranářům ihned alarmovat čidlo detekující přítomnost smrtelně nebezpečného oxidu uhelnatého. Po urychleném vynesení pacientky z nebezpečného prostoru, zahájili záchranáři poskytování přednemocniční neodkladné péče. Dívka se nalézala ve stavu přímo ohrožujícím její život, musela být zaintubována a převedena na přístrojem řízenou ventilaci. Po podání léků a dalších opatřeních ji pozemní posádky přepravily do nemocnice v Ostravě," sdělil Lukáš Humpl, tiskový mluvčí moravskoslezských záchranářů.

"Ošetřit bylo nezbytné také další čtyři osoby, které se v zamořeném prostoru nalézaly: dva chlapce ve věku 14 a 17 let, jedenáctiletou dívku a sedmačtyřicetiletého muže. Děti byly předány do péče dětského, muž interního oddělení opavské Slezské nemocnice. Stav ostatních čtyř pacientů se jevil jako lehčí, až středně závažný, všichni byli při vědomí," dodal Humpl

Hasiči následně pomáhali zdravotníkům s ošetřování zraněných osob, podávali kyslík k dýchání. Do nemocnice bylo poté odvezeno všech pět obyvatel bytu. "Zasahující jednotka v průběhu zásahu uzavřela přívod plynu do spotřebiče a vyloučila ho z užívání až do provedení odborné kontroly," doplnil Kozák.

Související obsah

Oxid uhelnatý je hořlavý, bezbarvý, jedovatý plyn. Mezi hasiči bývá nazýván tichým zabijákem, není totiž ani vidět ani cítit a již při velice malých koncentracích se pevně navazuje na krevní barvivo namísto kyslíku. Krví je pak roznášen po celém těle, vytlačuje kyslík a dochází k tragické otravě. ”Tento plyn zaujímá první místo mezi náhodnými otravami v Evropě,” upozorňují hasiči.

mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za1,26 bilionu korun.

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Píše se na Deník.cz