ISIS

Boje proti ISIS v Sýrii vrcholí, další teroristé ale mohou být v Iráku

V Sýrii vrcholí bitva arabsko-kurdských koalic proti posledním bojovníkům Islámského státu. Podle americké televizní stanice CNN ale válka proti Islámskému státu nemusí být zdaleka u konce. Televize se odkazuje na americké armádní zdroje, podle kterých se více než tisícovka islámských radikálů ukrývá v západním Iráku.

Vojáci prohledávají ruiny města Baghúz na východě Sýrie, bojovníci Islámského státu se totiž stále ukrývají v tunelech a jeskyních, jako živé štíty drží syrské civilisty. Islámský stát, který kdysi ovládal oblasti v Sýrii i v Iráku, nyní tvoří území o velikosti půl čtverečního kilometru.


Podle některých armádních představitelů ale boj s islámským státem není zdaleka u konce. Za poslední půl rok se totiž přes tisíc islámských bojovníků údajně přesunulo do západního Iráku. Tam se prý ukrývají v horách a pouštích. Podle televize CNN si s sebou údajně vzali i velké množství peněz, a to v přepočtu až čtyři a půl miliardy korun.


Prezident Spojených států Donald Trump ještě loni oznámil, že hodlá ze Sýrie stáhnout americké vojáky. K situaci se na mnichovské konferenci o bezpečnosti vyjádřil i americký viceprezident Mike Pence.

Související obsah


“Mění se naše taktika, ne mise. Spojené státy budou v regionu přítomny. Budeme i nadále spolupracovat s našimi spojenci, budeme pronásledovat zbylé bojovníky Islámského státu, ať se skrývají kdekoli,“ prohlásil Pence.


Řada evropských politiků ale rozhodnutí Trumpa kritizuje. Německá kancléřka Angela Merkelová se na začátku února nechala slyšet, že i když Islámský stát přišel o téměř veškerá území, která v minulosti ovládal, nebyl zdaleka zlikvidován.
 

Darja Stomatová, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz