Kouření

Kouření škodí víc, než si myslíte. Třeba při léčbě rakoviny kůže!

Kouření škodí víc, než si myslíte. Třeba při léčbě rakoviny kůže!
Zdroj: Thinkstockphotos

Britští vědci z univerzity v Leedsu našli spojení mezi kouřením cigaret a nádorovými onemocněními kůže. A není to spojení pozitivní. Podle studie totiž kuřáci a bývalí kuřáci s rakovinou hůř bojují a mají nižší šanci, že po diagnóze přežijí následujících 10 let.

Kouření tabáku způsobuje, že tělo přestává bojovat se zhoubnými kožními nádory, tvrdí nová studie. A to není všechno - kuřáci a bývalí kuřáci mají navíc o 40 procent horší vyhlídku na to, že diagnózu přežijí po následujících deset let oproti pacientům, kteří nikdy nekouřili.

Podle vědců z univerzity v Leedsu to vypadá, že imunitní systém kuřáků na ohrožení reaguje, ale reakce je zkrátka méně efektivní. Proto je důležité se zlozvykem okamžitě přestat, obzvlášť pokud lidé onemocní melanomem, píše britský Daily Mail.

"imunitní systém je jako orchestr, má spoustu nástrojů. Náš výzkum naznačuje, že kouření umí narušit jeho souhru. Jednotliví hudebníci tak hrají dál, ale nejsou dobře sladění, popisuje vedoucí výzkumného týmu Julia Newton-Bishopová.

Související obsah

Vědci nicméně nespecifikovali, zda je škodlivé jakékoli množství tabáku či zda existuje nějaká minimální hranice. To nejspíš ukáží až další studie.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Z vraždy mladé irské učitelky byl obviněn Slovák (31)

Z vraždy třiadvacetileté učitelky Ashling Murphyové byl ve středu irskými úřady obviněn slovenský státní příslušník Jozef Puška (31). Podle BBC žil zadržený v Tullamore ve středním Irsku a po sdělení obvinění byl umístěn do vazby. Jeho právník požádal o bezplatnou právní pomoc a tlumočnické služby. Policisté v souvislosti s vraždou zdrželi ještě jednoho podezřelého muže, ten byl propuštěn bez obvinění.

Krátká zpráva

Vůdce gangu pašeráků lidí dostal 15 let vězení

Belgický soud odsoudil šéfa vietnamského gangu pašeráků lidí k 15 letům odnětí svobody a pokutě 920 000 eur. Vo Van Hong (45) byl hlavou skupiny, která byla zodpovědná za úmrtí 39 Vietnamců, kteří byli v říjnu 2019 nalezeni udušení v návěsu kamionu na jihovýchodě Anglie. V loňském roce britský soud odsoudil v této kauze další čtyři podezřelé k trestům odnětí svobody v rozmezí od 13 do 27 let.

Píše se na Deník.cz