Koření

Lyže, koně a zamrzlé jezero. Riskantní skijöring může začít!

Skočit do lyží, nechat se zapřáhnout za koně a vysokou rychlostí se řítit do cíle. Zní vám to jako čiré šílenství a pořádně riskantní zábava? Závodníci ve skijöringu, jak se neobvyklému sportu říká, mají odvahy na rozdávání.

Štáb Koření se za nimi vydal na jedinečné závody White Turf. Dostihy na ledě se už přes sto let konají na zamrzlém jezeře ve švýcarském Svatém Mořici.

Každý závodní den se po 44 metrů hlubokém jezeře prožene 70 až 85 koní. Sportovní výkony podávají žokejové ve výšce téměř osmnácti set metrů nad mořem. Kdo není ostřílený horal, mohl by mít s fyzickou námahou ve vzduchu řidším, než je u nás Sněžce, menší problém. Svátek všech milovníků zimy a koní se koná každý rok tři neděle po sobě.

Už dopoledne se zasněžené jezero zaplňuje nedočkavými návštěvníky. Některé dámy a pánové nepodceňují dress code a nastrojili se tak, jak se na velkolepou dostihovou událost sluší a patří. Chybět nesmí ani ty nejvybranější lahůdky pro tu nejnáročnější smetánku. Servírují se krevety i ústřice.

Napětí na tribunách stoupá, nervozita by se dala krájet. První závod letošní série White Turf je tu! Motivace pro jezdce je vysoká - ve hře jsou výhry v celkové výši více než jedenácti milionů korun. Na dráhu už přijíždějí první závodníci na sulkách, které táhnou klusáci. Jasněji řečeno, na vozíku s dvěma lyžinami sedí žokej a nechá se táhnout klusajícím koněm.

Zlatým hřebem a největším lákadlem White Turfu je bezpochyby skijöring. Na první pohled nebezpečný sport, při kterém za sebou kůň táhne lyžaře. V jiných koutech světa na koni sedí žokej a lyžař se jen nechá vézt. Svatý Mořic je ale jediným místem, kde směr a rychlost koni při závodech udává právě lyžař.

Závodníci se po dráze řítí průměrnou rychlostí 42 kilometrů v hodině. Finiš je napínavý do posledního okamžiku. Mezi deseti odvážlivci o prvenství bojuje i jedna žena a po 2700 metrech neohrožené a jisté jízdy přijíždí do cíle jako čtvrtá. Vítězem se o pouhých sedm setin sekundy stává 59letý Jakob Broger, který letos aspiruje na jedenáctý titul Krále Engadinu ve Skijöringu.

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz